W sieci można znaleźć mnóstwo sposób na pozbycie się ziemiórek domowym sposobem. Małe czarne muszki, które są często mylone z owocówkami, szkodzą roślinom i są trudnym przeciwnikiem, jednak można je pokonać naturalnymi preparatami. Jednym z najpopularniejszych jest czosnek.
- Aby przygotować napar z czosnku na ziemiórki, wystarczy rozgnieść główkę czosnku i zalać ją 1-2 szklankami wrzątku. Gdy napar ostygnie, trzeba go przelać do 1,5- lub 2-litrowej butelki i dolać wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy roślinę, w której znajdują się ziemiórki – napisała jedna z internautek, której właśnie taki preparat pomógł zwalczyć szkodniki.
Jednak zdecydowanie skuteczniejszym preparatem na ziemiórki jest bardzo mocny napar z rumianku.
To najskuteczniejszy sposób na ziemiórki. Podlej kwiaty domowym preparatem raz na tydzień, po miesiącu zapomnisz o małych czarnych muszkach
Nasi przodkowie często nazywali rumianek lekarzem roślin. Siali go w ogrodach przy warzywach, bo skutecznie odpędzał szkodniki. Podobnie zadziała na ziemiórki i ich larwy. Zamiast kupować drogie i agresywne chemicznie preparaty można przygotować intensywny napar z kwiatów. Suszone koszyczki rumianku można kupić nawet w dyskontach. 100 g rumianku zalewamy 0,5 l wrzątku, przykrywamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Następnie odcedzamy napar i podlewamy nim wszystkie kwiaty w domu. Zabieg powtarzamy co tydzień przez miesiąc. Warto także włożyć do doniczek lepy, które wyłapią dorosłe owady.
Sposoby na ziemiórki
Innym popularnym sposobem zwalczania ziemiórek są nicienie. Czyli pasożyty, które żywią się m.in. larwami ziemiórki. Preparaty typu Nemycel czy Bionem – Off cieszą się sporą popularnością wśród domowych ogrodników. Jeśli obawiasz się, że później, zamiast ziemiórek będziesz mieć problem z nicieniami, to niepotrzebnie. Kiedy pasożyty rozprawią się ze szkodnikami roślin, a ty odrobinę przesuszysz podłoże, nicienie giną z braku pożywienia. Oprócz domowych sposobów na pozbycie się ziemiórek są także chemiczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Niektóre z nich zwalczają nie tylko ziemiórki, ale także inne szkodniki jak np. wciornastki. Forumowicze piszą głównie o preparatach NeemAzal i Substral.
ZOBACZ TEŻ: Zrób to w styczniu z pelargoniami. Kwiaty bujnie zakwitną latem. Pielęgnacja pelargonii zimą