Zmiana czasu z zimowego na letni. To przez Niemców będziemy spać krócej!

2015-03-28 3:00

Pomysł zmiany czasu w zależności od pory roku pojawił się już w XIX wieku, jednak dopiero cesarz Niemiec Wilhelm II Hohenzollern (?82 l.) wprowadził go w życie. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku, nakazał przesunięcie wskazówek zegarków o godzinę do przodu, by podwładni wcześniej zaczynali dzień pracy i mogli dostarczać armii więcej uzbrojenia. Przez jego decyzję pokutujemy do dziś.

Za ojca zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie najczęściej uważany jest Brytyjczyk William Willett. Przekonywał, że taki manewr zapobiegnie marnotrawstwu światła dziennego. Przyniesie oszczędności energii, ludzie będą chętniej wychodzić z domu i korzystać ze słońca, co poprawi ich zdrowie, tężyznę fizyczną i napełni radością. Jego pomysł był dyskutowany nawet w Izbie Gmin, jednak upadł wobec sprzeciwu przedstawicieli przemysłu rozrywkowego - teatry, kina oraz puby pracowały dopiero po zapadnięciu zmroku.

Sprawdź: Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? W którą stronę przesuwamy wskazówki zegara?

Przełom nastąpił podczas I wojny światowej. Niemiecka gospodarka pracowała pełną parą na potrzeby wojska. Każda możliwość zaoszczędzenia energii była bardzo cenna. W 1916 roku niemiecki sztab generalny zażądał wprowadzenia czasu letniego, a decyzję zatwierdził cesarz Wilhelm II. W ślad za Niemcami poszły inne państwa zaangażowane w wojnę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają