Trzech Króli to najstarsze święto, które obchodzone jest w kościele już od IV wieku po narodzeniu Jezusa. Jego właściwa nazwa to Święto Objawienia Pańskiego. Święto, które przypada 6 stycznia powstało na podstawie zapisu z ewangelii św. Mateusza: "A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy 2 i pytali: "Gdzie jest ten narodzony Król Judejczyków? Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon [...]". Jest w niej opis tego, jak za czasów króla Heroda do Jezusa przybywają mędrcy ze Wschodu. Byli to ci, którzy wówczas zajmowały się astronomią, śledzili gwiazdy. Ich uwagę przykuła gwiazda betlejemska. Królami zostali nazwani w III wieku, a ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar są umowne. Przyjmujemy, że mieli oni różne kolory skóry. Objawienie Pańskie oznacza, że mędrcy symbolizowali cały świat, także pogan, którzy składają pokłon Jezusowi.
Sprawdź: Warszawa. Orszak Trzech Króli. Przejdź z królami przez miasto
Trzej Królowie, magowie, mędrcy ze Wschodu
Trzej Królowie mieli przynieść w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. To do dziś kadzidło i kredę święci się w kościele. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach wypisują litery K+M+B i dany rok. Skróty mają oznaczać pierwsze litery imion mędrców oraz łacińskie słowa: „Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi ten dom).
Jednym ze zwyczajów, które wiążą się ze świętem Trzech Króli jest włoski zwyczaj dawania dzieciom słodyczy. W Polsce od kilku lat coraz bardziej powszechne jest organizowanie 6 stycznia barwnych orszaków, którym przewodzą królowie.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail