Pompowanie opon
Jest prawie pewne, że rower pozostawiony na zimę w piwnicy, straci część ciśnienia w oponach. Jazda na takim ogumieniu jest nie tylko męcząca i niewygodna, ale i niebezpieczna. Przed pierwszą jazdą należy więc przede wszystkim napompować opony. Możemy użyć profesjonalnej pompki stacjonarnej, która rozwiąże problem w kilka minut, albo zwykłej małej pompki, którą zawsze możemy wozić ze sobą. Rozwiązaniem jest również wizyta na stacji benzynowej, gdzie zazwyczaj możemy znaleźć stanowiska do pompowania opon. pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ciśnieniem w ogumieniu!
Smarowanie łańcucha
O łańcuch powinniśmy zadbać już na jesień. Oblepiony błotem, smarem i wilgotny łańcuch pozostawiony w piwnicy na całą zimę z pewnością spowoduje pojawienie się korozji, a co za tym idzie, uszkodzenie serca naszego roweru. Kiedy wyczyścimy łańcuch specjalnymi preparatami, posmarujmy go oliwką do łańcuchów, a w wypadku ich braku, można zastosować samochodowy olej silnikowy lub przekładniowy.
Sprawne hamulce
Hamulce to najważniejsza część roweru, której poprawne działanie zapewnia nam bezpieczeństwo. Stąd też ich prawidłowe funkcjonowanie jest tak ważne. Po kilku miesiącach nieużytkowania, linki hamulcowe mogą się poluzować. Skontrolować należy również klocki hamulcowe, które są najbardziej podatne na zużycie. Pamiętajmy o ich uregulowaniu lub ewentualnej wymianie. Zużyte klocki nie tylko nie zapewniają prawidłowego hamowania, ale również niszczą felgę koła.
Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail
Zobacz: Jak kupić rower? 5 wskazówek jak kupić dobry i tani rower