Trzymaj tę roślinę przy swoim łóżku, a staną się cuda
Posiadanie roślin doniczkowych w domu przynosi wiele dobrego. Nie tylko wspaniale ozdabiają wnętrza, ale też dbają o jakość powietrza w pomieszczeniach. Kiedy wiele lat temu został nagłośniony szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie, zainteresowanie roślinami oczyszczającymi powietrze z toksycznych cząsteczek wzrosło. Ludzie szukają roślin, które poprawią jakość powietrza w domu, by chociaż w swoich czterech kątach móc oddychać pełną piersią. Jedną z takich roślin jest sansewieria. Nie bez powodu zaleca się postawić ją w pobliżu łóżka.
Właściwości sansewierii. Oczyszcza powietrze
Badania NASA wykazały, że usuwa ona z powietrza szkodliwe toksyny. Pochłania toksyczne i szkodliwe związki, m.in. formaldehyd, który wywołuje bóle głowy, bezsenność, a także działa negatywnie na układ oddechowy. Ponadto doskonale sobie radzi z rakotwórczym benzenem. Sansewierię powinni też wybierać alergicy, gdyż pozbywa się różnorodnych pyłków w powietrzu. Oprócz tego pochłania dwutlenek węgla i w zamian wydziela tlen. Dlatego umieszczając ją w sypialni, pozytywnie wpłyniemy na jakość naszego snu, ale też i zdrowie.
Pielęgnacja sansewierii. Co lubi roślina?
Pielęgnacja sansewierii nie jest skomplikowana. Najlepiej rośnie w podłożu do kaktusów i sukulentów. Próchnicza ziemia, piasek, perlit i żwirek będą szybciej przesychać i zapobiegać gniciu korzeni. Sansewieria lubi stanowisko z rozproszonym światłem, wtedy pięknie się wybarwia. Jednak dobrze radzi sobie także w zacienionych miejscach. Żeby roślina rosła prosto, nie wolno jej przelewać. Podlewamy ją niewielką ilością odstanej wody maksymalnie raz w tygodniu, gdy ziemia jest całkowicie sucha.
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Oprócz sansewierii warto w swoim domu postawić inne rośliny oczyszczające powietrze. Wybór jest dosyć spory, bo zalicza się do nich:
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum),
- Rapis wyniosły (Rhapis excelsa),
- Bluszcz pospolity (Hedera helix),
- Paprotka (Nephrolepis exaltata),
- Dracena obrzeżona (Dracaena marginata),
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum),
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum),
- Aglaonema (Aglaonema Schott),
- Areka (Chrysalidocarpus lutescens).