By twój pies był szczęśliwy i w dobrej kondycji, wcale nie potrzebuje długich i dalekich spacerów. Nie zadbasz też odpowiednio o swojego pupila, jeśli codziennie drepczesz po tym samym parku lub wokół tego samego skweru. Twój pies zna tu każde drzewo, każdy zapach i każdego mijanego psa. Będzie znudzony i zniechęcony.
Zmieniaj trasy, baw się
Zmieniaj trasy spacerów, by pies miał okazję do nowych doznań i znajomości. Zabierz ze sobą piłkę lub dysk. Psy uwielbiają bawić się aportowanie, a ta zabawa jest nie tylko ćwiczeniem fizycznym, ale także stanowi wyzwanie intelektualne dla zwierzęcia. U młodego psa wzmacniasz w ten sposób komendę przywołania. Poza tym zwierzę ma dla siebie podczas takiej zabawy całą twoją uwagę, co jest dla niego niezwykle ważne. Zabawy mają także tę zaletę, że pies wyładuje swój nadmiar energii, a ty się nie przemęczysz.
Staraj się nie używać patyków – drzazgi mogą wywołać u psa niemałe dolegliwości. Jako nagrodę możesz przygotować zdrowe przekąski, jednak nie przesadzaj z ich ilością, bo łatwo w ten sposób doprowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała. Przytul swojego zwierzaka, poklep, pogłaszcz.
Unikaj spacerów tuż przed i zaraz po posiłku, bo to może spowodować zaburzenia pokarmowe twojego pupila.
Maraton nie dla każdego
Jeśli lubisz biegać lub jeździć na rowerze i potrzebujesz do tego czworonożnego towarzysza, sprawdź najpierw czy twój pies jest w stanie podołać temu zadaniu. A nawet jeśli jego rasa i potencjalne możliwości fizyczne pozwalają na taki wysiłek, to przyzwyczajaj go do niego stopniowo. Na pewno nie forsuj starszego psa, ani szczeniaka.
Planując zabawy młodemu psu – biegi, skoki, pokonywanie przeszkód - skonsultuj je z weterynarzem. Organizm twojego pupila jest w okresie wzrostu i nie może się nadwerężać ani nadmiernie forsować, bo to odbije się na jego zdrowiu w przyszłości. Dotyczy to zwłaszcza dużych ras.
Pamiętaj o pogodzie
Pies musi mieć trochę ruchu niezależnie od pogody. Nie możesz mu odmówić spaceru nawet gdy leje, jest gorąco lub ściska mróz. Jednak wychodząc z domu pamiętaj, by latem wziąć ze sobą wodę dla psa – na rynku są dostępne nawet specjalne bidony z miską. Trzeba też unikać spacerów w pełnym słońcu – psu, tak jak tobie, może grozić udar słoneczny. Rozgrzany asfalt może zaś powodować odparzenia.
Zimą po spacerze trzeba psu oczyścić łapy ze śniegu, lodu i soli, by nie dopuścić do odmrożeń i poranień.
Czytaj więcej na Se.pl/dolinazwierzat