By jednak nasz wypoczynek z pupilem przebiegł bezproblemowo, trzeba się wcześnie zaopatrzyć w pomocne akcesoria.
Transportery dla kota
Przenoszenie kota w odpowiednio dobranej klatce jest bezpieczne zarówno dla właściciela, jak i dla zwierzaka. Solidny transporter minimalizuje ryzyko ucieczki kota, a w czasie jazdy samochodem ogranicza ryzyko wypadku. Wybór jest ogromny - są z drzwiczkami z boku i klapami od góry, z wentylacją z przodu i z góry, z antypoślizgową powierzchnią podłogi, dopinaną smyczą i kółkami. Można dostać specjalne transportery podróżne - rowerowe, samochodowe i samolotowe.
Transportery dla psa
Również i mniejszy pies powinien mieć swoją klatkę do przenoszenia czy przewożenia. Na tyle dużą, aby mógł się w niej swobodnie wyprostować i wygodnie zwinąć w kłębek. Wnętrze klatki trzeba wyścielić, np. ulubionym kocem psa albo kupić odpowiednie legowisko. Dla małych psów i kotów wymyślono transportery-torby na ramię lub plecaki.
Własna miska to podstawa
Każdy pupil, także na wakacjach, powinien mieć dwie miski, jedną na jedzenie, a drugą na wodę. Dostosowuje się je do wielkości zwierzaka. Najlepsze są miski metalowe z gumową podstawką zapobiegającą ślizganiu się pojemnika po podłodze. Jeśli decydujemy się na miskę plastikową, nie wybierajmy najtańszej, bo użyte tworzywo może uczulać zwierzęta.
Obroże, szelki i smycze
Kot powinien nosić nie obrożę, ale szelki zapięte swobodnie na szyi i za przednimi łapami. Smycz powinna mieć długość około metra, dłuższa utrudnia kontrolowanie kota, krótsza ogranicza jego swobodę.
Wyboru smyczy dla psa należy dokonać pod względem długości i grubości. To, z czego smycz jest wykonana, ma mniejsze znaczenie. Do dalekich spacerów dobra jest dwumetrowa smycz, do krótszych metrowa, do szkolenia 5-10-metrowa. Gdy pies podrośnie, można prowadzić go na smyczy automatycznej.
Zaopatrz się w karmę
Przed wyjazdem zgromadź odpowiednią ilość karmy, którą jada twój pupil. Nie masz gwarancji, że na wyjeździe kupisz taką samą, a zmiana diety może stanowić problem. Jeśli zwierzak cierpi na chorobę lokomocyjną, zadbaj też o jego bezpieczną podróż. Receptę wystawi ci weterynarz. Pamiętaj o ochronie zwierzęcia przed kleszczami. Miej pod ręką miskę i pojemnik z wodą, by w drodze poić zwierzę podczas postoju.