Niezbędną w codziennym życiu ruchomość krzyża zapewniają kręgi i dyski oraz zespolone z nim więzadła i mięśnie grzbietowe. One wspierają również kręgosłup w jego funkcji dźwigania całego ciała. By jednak mogły spełniać swoje zadania, muszą być elastyczne, mocne i sprawne. Zwiotczałe lub stwardniałe czy stale przykurczone mogą powodować silne bóle przy wykonywaniu najmniejszego już ruchu. Czasem w ogóle uniemożliwiają poruszanie się. Każdego z nas boli gdzie indziej i inaczej. Istnieją jednak pewne dość charakterystyczne objawy, które pozwalają szybko wskazać przyczynę i jak najszybciej wyeliminować cierpienie. Co najczęściej powoduje bóle pleców?
- odcinku szyjnym – wiele godzin dziennie pracy przy komputerze lub spanie na zbyt wysokiej poduszce
- w odcinku piersiowym – za mało ruchu u wszystkich, szybki wzrost u nastolatków
- w lędźwiach – za dużo czasu spędzanego na siedząco, brak ruchu, dźwiganie ciężkich przedmiotów, gwałtowne skręty ciała
- w krzyżu – nadwaga
- kość ogonowa – uraz, np. upadek na podłogę.
Ćwiczenia, które wzmacniają i leczą
Jeśli mięśnie pleców są słabe, wystarczy zmęczenie lub niewielkie przeciążenie, by zaczęły się kurczyć i naprężać. Do napiętych mięśni gorzej napływa krew, a z nią tlen i składniki odżywcze. Gdy krew źle krąży, nie są też wypłukiwane z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. To właśnie sprawia, że dokucza nam sztywność karku, pojawiają się bolesne napięcia szyi czy bóle w okolicy krzyża. Przy niewielkich dolegliwościach możesz sobie pomóc sam. Jak zwykle niezawodna okazuje się gimnastyka. Ćwiczenia wybierz zależnie od tego, który odcinek kręgosłupa dokucza.