Musisz mieć skierowanie
Wystawi ci je lekarz, który ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (lekarz pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista). Musisz mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Przy wypisywaniu skierowania lekarz bierze pod uwagę twój stan zdrowia potwierdzony aktualnymi badaniami. Nie musisz do wniosku dołączać wszystkich badań, wystarczy, że lekarz wpisze ich wyniki do formularza. Odpowiedni druk powinien mieć lekarz wypisujący wniosek o leczenie sanatoryjne. W skierowaniu może on wskazać proponowane miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego, ale nie jest to wiążące dla lekarza specjalisty NFZ.
NFZ potwierdza skierowanie
Skierowanie powinieneś przekazać do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub poprosić o przesłanie lekarza, który wystawił ci skierowanie.
W oddziale wojewódzkim Funduszu lekarz balneolog (specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii) ocenia zasadność skierowania. W razie potrzeby może zażądać od lekarza kierującego, żeby uzupełnił dokumentację medyczną lub skierował cię na dodatkowe badania.
Jakie terminy
Jeżeli lekarz balneolog potwierdzi, że powinieneś podreperować zdrowie w uzdrowisku i są wolne miejsca w odpowiednich sanatoriach, oddział wojewódzki Funduszu potwierdza skierowanie i doręcza ci je pocztą nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Miejsce i zakład lecznictwa uzdrowiskowego wskazuje lekarz specjalista NFZ. Okres ważności potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe wynosi 18 miesięcy od daty wystawienia. Jeżeli w tym czasie leczenie nie zostało rozpoczęte, NFZ odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił, w celu ponownej weryfikacji. Czas oczekiwania na sanatorium jest różny w poszczególnych oddziałach wojewódzkich Funduszu. Na stronie internetowej https://skierowania.nfz.gov.pl możesz sprawdzić swoje aktualne miejsce na liście oczekujących na leczenie uzdrowiskowe. Wystarczy jedynie podać numer skierowania.
Zobacz też: Sekrety Zdrowia i Urody: bezsenność. Jak sobie z nią poradzić?
Gdy rezygnujesz
Jeżeli rezygnujesz z pobytu w sanatorium, musisz jak najszybciej wysłać do NFZ pismo z uzasadnieniem rezygnacji. Jeśli będzie ona uzasadniona (np. wypadek losowy, nagłe zachorowanie potwierdzone zaświadczeniem lekarskim), NFZ wyznaczy ci nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Jeżeli NFZ nie uwzględni twojego uzasadnienia, będziesz musiał się starać o nowe skierowanie od lekarza.
Co ci się należy za darmo w sanatorium
Pierwszego dnia pobytu w sanatorium masz spotkanie z lekarzem, który po obejrzeniu twoich badań i rozmowie zaleca ci odpowiednie zabiegi lecznicze. Masz prawo do:
* wstępnego badania lekarskiego,
* codziennego dostępu do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej oraz cotygodniowego kontrolnego badania lekarskiego,
* końcowego badania lekarskiego,
* nie mniej niż 3 zabiegów fizykalnych dziennie przez 6 dni zabiegowych w tygodniu,
* dokupienia dodatkowych zabiegów,
* wystawienia recept na leki,
* posiłków dietetycznych,
* leków pierwszej potrzeby na wypadek nagłego zachorowania.
W sanatorium możesz leczyć się na trzy sposoby:
W szpitalu uzdrowiskowym - w ramach zwolnienia
Leczenie w szpitalu sanatoryjnym trwa 21 dni, jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które wystawia tenże szpital. Z tej formy leczenia mogą skorzystać pacjenci po leczeniu szpitalnym. Natomiast pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. W ramach leczenia wykonywanych jest nie mniej niż 5 zabiegów fizykalnych dziennie przez 6 dni w tygodniu.
Ambulatoryjnie - NFZ płaci za zabiegi, kuracjusz za pobyt
Jeśli chcesz skorzystać z tej formy leczenia, sam decydujesz gdzie i kiedy podejmiesz leczenie. Jedziesz do wybranej przez siebie miejscowości uzdrowiskowej, a za pobyt sam płacisz. NFZ płaci jedynie za zabiegi zlecone przez lekarza i za opiekę medyczną w wyznaczonej przychodni rehabilitacyjnej. Masz prawo do 3 bezpłatnych zabiegów dziennie w ciągu 6 lub 18 dni zabiegowych w dowolnym zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Skierowanie na to leczenie jest oceniane tak samo jak w przypadku lecznictwa stacjonarnego i musi być potwierdzone przez NFZ.
W sanatorium - w ramach urlopu
Turnus w sanatorium odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego, jest częściowo odpłatny i trwa najczęściej 21 dni (nie krócej). Taki czas jest potrzebny, by stosowane w sanatorium zabiegi przyniosły pożądany efekt leczniczy. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny - z własnej kieszeni płacisz za część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Dopłata jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w pokoju, jego wyposażenia w węzeł sanitarny, a także od sezonu. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci Fundusz. W ramach kuracji w sanatorium powinieneś mieć w sumie 54 zabiegi. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale płacisz za nie z własnej kieszeni. Tak samo jak za przejazd do sanatorium i z powrotem.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail