Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?
Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo korzystać z funkcji kaloryfera, aby ogrzać mieszkanie, a do tego zaoszczędzić na rachunkach. Zimą należy przestrzegać dwóch ważnych zasad. Po pierwsze mieszkanie wietrz często, ale przez krótki czas. Dlaczego to tak ważne? W ten sposób mieszkanie nie będzie tracić wydzielanego przez grzejnik ciepła. Druga istotną kwestią jest zakręcanie grzejników na czas wietrzenia mieszkania. Wystarczy ustawić pokrętło na pozycji "0". Wówczas termostat nie zacznie pobierać więcej energii, aby wyregulować temperatury pomieszczenia.
Ukryta funkcja grzejnika, która obniży rachunki
Z ogrzewania korzysta każdy, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że cyferki na pokrętle kaloryfera mają ukryte znacznie, które pozwoli racjonalnie ocieplić pomieszczenie. Otóż grzejniki dostępne na polskim rynki są wyposażone w termostaty ze skalą od 0 do 5. Dzięki temu termostatowi można skutecznie i szybko nagrzać mieszkanie do temperatury, na jakiej nam zależy - bez przegrzewania i pobierania zbyt dużej energii na ogrzewanie.
- Śnieżynka lub cyfra 0 - grzejnik utrzymuje temperaturę 6-8 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 1 - w pomieszczeniu uzyskasz temperaturę 12-13 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 2 - temperatura na tym poziomie to ok. 15 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 3 - temperatura w pomieszczeniu wyniesie 18-20 stopni Celsjusza.
- Grzejnik na 4 - w pomieszczeniu będą 22-24 stopnie Celsjusza.
- Grzejnik na 5 - temperatura w pomieszczeniu wyniesie nawet 28 stopni Celsjusza.
Warto wiedzieć, że ustawienie grzejnika na 5 wcale nie oznacza, że pomieszczenie szybciej się nagrzeje. Tak naprawdę w mieszkaniu będziesz mieć suche, ciepłe powietrze i wyższy rachunek za prąd.
Polecany artykuł: