Najwygodniej kupić gotowe sadzonki, gdyż od razu możemy z nich korzystać. Najlepiej od razu przesadzić je do większych pojemników z ziemią uniwersalną. Rośliny sadzimy na taką głębokość, na jakiej rosły przed przesadzeniem. Ziemię wokół ugniatamy i obficie podlewamy.
Poszczególne gatunki ziół możemy sadzić osobno lub stworzyć z nich kompozycję.
Przeczytaj też: Te zioła sprawią, że włosy będą mocne
zasady uprawy
Większość ziół może rosnąć w jednej doniczce przez wiele lat, dlatego już w momencie sadzenia roślin wybieramy odpowiednio dużą doniczkę, najlepiej terakotową lub glinianą. Ponieważ zioła nie znoszą wody zalegającej w strefie korzeniowej, doniczki muszą mieć otwory odprowadzające wodę, na dnie układamy 3-8-centymetrową warstwę drenażu.
Zioła podlewamy codziennie letnią wodą, a w czasie upałów nawet dwa razy dziennie, tak aby ziemia była stale wilgotna. Po czterech tygodniach od posadzenia zaczynamy zasilać 2-3 razy w miesiącu płynnym nawozem organicznym. Żeby zioła bujnie rosły, należy często przycinać wierzchołki pędów, które będą się rozkrzewiały. W przypadku bazylii niezależnie od jej odmiany wcześnie usuwamy kwiatostany, ponieważ kwitnąca ma mniej aromatyczne liście.
Na ogół mocny aromat ziół odstrasza szkodniki, jeżeli jednak się pojawią, do ich zwalczania używamy wyłącznie środków naturalnych, np. wyciągu wodnego z suchych liści i łusek czosnku.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj