Uroki przedmieść

2014-07-31 17:38

Rycerz Święsek panem Pruszkowa został w cztery lata po bitwie pod Grunwaldem. Musiał wykazać się nie lada męstwem, bo majątek nad rzeką Utrata wykrojony z królewskich dóbr był hojnym darem Władysława Jagiełły. Niestety, na tym rola rycerza, o którym wspominają kroniki, w historii się skończyła.

60-tysięczne miasto zachowało status odrębności, ale faktycznie jest od dawna częścią aglomeracji warszawskiej. Dzięki rozbudowanej komunikacji kolejowej i drogowej w okolice Pałacu Kultury jedzie się stąd ok. pół godziny.

Zielona enklawa blisko A2

Od roku 1916 północną częścią Pruszkowa stał się Żbików, wieś starsza od sąsiada o przynajmniej wiek, która okres rozkwitu przeżyła na przełomie XIX i XX wieku. Prawie w całości była wtedy własnością rodziny Hoserów. Obrotni dwaj bracia Hoserowie odkryli w Żbikowie pokłady wybornej gliny i założyli tam cegielnię. Z wypalonych w niej cegieł zbudowano nie tylko większość domów w Pruszkowie, ale i sąsiednim Brwinowie i Ożarowie. Powstałą gliniankę zapełniła woda i w ten sposób powstały "stawy żbikowskie" zwane też wodą Hosera, nad którymi powstał malowniczy park.

Od historii pora przeskoczyć do teraźniejszości, okolice żbikowskich stawów stały się jednymi z najcenniejszych terenów budowlanych w okolicach całej Warszawy. Położone między łukiem autostrady A2 od strony północnej a gęsto zabudowanym osiedlem przy dawnej papierni stanowią zieloną enklawę.

Zobacz: Piękne wzgórze Sekrety dzielnic - Mokotów

Wybitni sąsiedzi

Pruszków nie lubi się chwalić, ale to miasto ściąga do siebie ludzi wybitnych. Stąd wywodzą się prezydent RP Bronisław Komorowski i Wojciech Młynarski, poeta Jan Lechoń i piosenkarka Alicja Majewska. W tutejszym Zniczu przez trzy sezony szlifował formę Robert Lewandowski, a wybitny himalaista Leszek Cichy mieszkał niedaleko pisarza Wojciecha Żukrowskiego. Miasto szczyci się także unikalnym obiektem, jakim jest hala welodromu BGŻ. Na torze otwartym w roku 2008 odbyły się kolarskie mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, a jego krytą syberyjską sosną nawierzchnię chwalą najlepsi cykliści świata.

Blisko Warszawy

Pruszków, choć czuje się częścią Warszawy, żyje jednak odrębnym, nieco wolniejszym rytmem. Bliskość centrum nie oddziałuje na satelitarne osiedla i pozwala zachować im nieco spokoju, o który w stolicy nie tak łatwo. Dlatego powstające tu nowoczesne inwestycje mieszkaniowe cieszą się coraz większym wzięciem u warszawiaków. Zwłaszcza że ich cena jest konkurencyjna w stosunku do mieszkań bliżej centrum Warszawy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają