Plamy ze smoły i smaru to domena panów. Cóż jednak poradzić, gdy grzebanie w silnikach samochodowych to praca naszego ukochanego lub hobby starszego syna? Jako pani domu powinnaś znać kilka niezawodnych trików na pozbywanie się również tego rodzaju plam. Przedstawiamy nasz pomysł na domowe sposoby usuwania plam.
Jak usunąć smołę z ubrania?
Wyczyszczenie smoły z ubrania będzie wymagało od ciebie sporo wysiłku i precyzji. Jeżeli zabrudzone ubrania nadają się do prania w wodzie zeskrob z nich najpierw smołę, jak najdokładniej ale uważaj, żeby jej nie rozsmarować. Na plamę nanieś olejek eukaliptusowy a następnie upierz jak zwykle.
Możesz także zwilżyć tkaninę w bardzo gorącym lub ciepłym mleku i rozcierać plamę palcami. Następnie wyjmij tkaninę z mleka, przetrzyj zaplamione miejsce terpentyną i obficie posyp talkiem, poczekaj aż proszek zostanie wchłonięty i po 2-3 godzinach strzep go z ubrania i wyszczotkuj zaplamione miejsce.
W przypadku gdy plama jest stara i zaschnięta możliwe, że będziesz musiała nasmarować ja masłem z wierzchu i od spodu i pozostawić na noc. Rano spróbuj ją usunąć sposobem z ciepłym mlekiem.
Tkaniny, których nie można prać wymagają innego traktowania. Najpierw zeskrob smołę jak najdokładniej się da, uważając oczywiście, żeby nie rozsmarować jej poza obręb plamy. Następnie zmiękcz plamę za pomocą gliceryny. Nie pierz, lecz doczyść plamę gazem do zapalniczek.
Zabrudzenia ze smoły na dywanie?
Usunięcie smoły z dywanu należy zacząć od tego samego etapu, co w przypadku ubrań. Na plamę nałóż roztwór gliceryny i pozostaw tak na około godzinę. Po tym czasie spłucz zimną wodą. Na koniec upierz zabrudzone miejsce szamponem do dywanów.
Jak usunąć plamę ze smaru z ubrania?
Plamy ze smaru z tkanin wełnianych i bawełnianych najlepiej usunąć za pomocą bibuły i benzyny. Do miejsca, w którym powstała plama przyłóż najpierw bibułkę, a następnie tamponuj zawiniętą w szmatkę gazą zwilżoną benzyną. Pamiętaj o tym, żeby często zmieniać podkładki. Gdy plama nieco zblednie posyp plamę talkiem, po kilku godzinach usuń proszek, zwilż roztworem amoniaku (3%) i spłucz tkaninę. W przypadku tkanin jedwabnych zamień amoniak na roztwór boraksu (10%). Jeżeli chcesz doprać robocze ubrania z tkaniny bawełnianej, jak kombinezon najpierw nałóż na plamę odrobinę masła. Po dwóch godzinach wypierz kombinezon w słonej wodzie z wodą utlenioną (10%) i z amoniakiem, zmieszanym w proporcji 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody.