Sucha skóra jest szorstka, a naskórek się złuszcza, jest matowa, mało elastyczna, niekiedy swędzi i piecze. Skóra jest odwodniona i produkuje zbyt mało tłuszczu.
Co jest powodem przesuszenia
Powodem takiego stanu może być przebywanie w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu albo oświetlonym jarzeniówkami, eksponowanie twarzy na słońce i suche powietrze lub mróz.
Najgorzej, gdy dopuszczamy do przesuszenia skóry dojrzałej. Już po 30. roku życia staje się ona skłonna do łuszczenia i powstawania zmarszczek. Możemy sami przyczynić się do odwodnienia naszej cery nieodpowiednią pielęgnacją. Nie wolno np. pozostawiać mokrej twarzy do wyschnięcia. Woda, parując, wyciąga wilgoć z głębszych partii skóry. Twarz trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem i zastosować serum. Wtedy cera będzie dogłębnie nawilżona.
Grzechem, który popełniamy, pielęgnując twarz i szyję, jest zbyt częste stosowanie peelingów. Nie wolno ich stosować częściej niż raz w tygodniu, a gdy nasza cera jest wrażliwa, lepiej użyć preparatu enzymatycznego.
Jeśli nasza cera jest sucha, koniecznie kupmy odpowiedni do niej preparat do mycia. Nie wolno myć twarzy mydłem!
Jeśli w niektórych partiach nasza skóra jest trądzikowa, a w innych przesuszona, preparat przeciwtrądzikowy stosujmy tylko na wypryski. Ostrożnie też z kosmetykami matującymi skórę! Mogą ją bardzo wysuszać.
Jak o nią dbać
Kosmetyki do cery suchej powinny nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale także ją zatrzymywać. Dobrze sprawdzą się te bogate w ceramidy, witaminy i kwas hialuronowy. Regenerację suchej cery przyspiesza alantoina. Koniecznie stosujmy krem na dzień i na noc. Nocne preparaty są bardziej tłuste, mają więcej witamin i składników odżywczych. Dzięki tym właściwościom cera ma szansę się zregenerować. Krem na dzień koniecznie powinien być wyposażony w filtr przeciwsłoneczny.
Unikajmy opalania, zwłaszcza w solarium. Na cienką, papierową skórę wokół oczu nakładajmy na noc krem lipidowy.
Wszystkie te zabiegi na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy pili dwóch litrów wody (nie kawy czy herbaty) dziennie. I nie zadbamy, by nasza dieta była zbilansowana. Nie może w niej brakować zwłaszcza witaminy A, cynku i kwasów omega-3.
Domowe sposoby na nawilżanie:
. Twarz, szyję i dekolt pokryjmy grubą warstwą kremu nawilżającego i na 30 minut przykryjmy gazą, zmoczoną w lekko ciepłej niegazowanej wodzie mineralnej.
. Raz w tygodniu ratujmy się maseczką z rozgotowanego siemienia lnianego. Gęstą, jeszcze ciepłą papkę nakładajmy na płaty gazy i przykrywajmy twarz na 10 minut.