Starodawne imię, które biło rekordy popularności w PRL-u. Dzisiaj już się go nie wybiera
Jednym z najpopularniejszych imion w okresie PRL-u był Mieczysław. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu imię to królowało w rankingach popularności i przyszli rodzice chętnie do pnie sięgali. Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna. W 2023 roku imię Mieczysław nadano jedynie 13 razy. W ostatnim czasie polskie, tradycyjne imiona wracają do łask. Antonii oraz Jan królują w rankingach. Kto wie, może w imieniem Mieczysław będzie podobnie.
Skąd pochodzi imię Mieczysław?
Imię Mieczysław pojawia się w historii dość dawno. Pierwsze zapisy dotyczące tego imienia sięgają 1257 roku. - Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy 'Miećsław' (Myeczslav), co miało oznaczać: 'mający posiadać sławę'. Formę 'Mieczysław' (Miecislao) zaproponował w XVI wieku Marcin Kromer i podał wyjaśnienie: 'ten, co sobie mieczem sławę zdobędzie'. Forma Kromera zyskała popularność (w XIX wieku Mieszka I nazywano w literaturze Mieczysławem) i stała się chętnie nadawanym w XX wieku imieniem - czytamy na stronie Wikipedii.
Imię Mieczysław - co oznacza?
Uznaje się, że imię Mieczysław pochodzi od połączenie słów - "miecz" i "sława". Imię to oznacza odważnego wojownika, który nie boi się nowych wyzwań oraz ryzyka. To prawdziwy rycerz, który ponad wszystko ceni swój własny kodeks moralny. Szanuje prawdę i zawsze pozostaje lojalny swoim przekonaniom.