Podpaski

i

Autor: pikulkeaw_333 /CC0/pixabay.com

W Sejmie rozmawiali o kobiecym okresie. Po raz pierwszy zajęto się tematem wykluczenia menstruacyjnego

2021-07-27 10:57

W poniedziałek, 26 lipca pierwszy raz w historii Sejm RP zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Wszystko dzięki inicjatywie Okresowej Koalicji - nieformalnego zrzeszenia organizacji oraz aktywistek zajmujących się tym tematem. Podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. polityki społecznej przedstawicielki Okresowej Koalicji przedstawiły swoje postulaty dotyczące dostępu do środków menstruacyjnych w Polsce. 

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy przejawili chęć do dalszych rozmów. - Mydło i papier toaletowy są traktowane jako podstawowe artykuły higieniczne w każdej toalecie. Czym różnią się od tego podpaska czy tampon, które są przecież środkami higienicznymi niezbędnymi dla wszystkich osób menstruujących -pytała Anna Gajewska, Koordynatorka Projektów Pomocowych w Kulczyk Foundation, organizacji, która była jednym z inicjatorów powstania Okresowej Koalicji.

Jak przekonywały członkinie Okresowej Koalicji w swojej rezolucji z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie sytuacji w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet Parlament Europejski wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne dotyka w przybliżeniu jedną na dziesięć kobiet w Europie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w lutym 2020 roku na zlecenie Kulczyk Foundation w Polsce aż 18 proc. kobiet przyznaje, że zdarzyło im się nie mieć środków na zakup odpowiednich artykułów higienicznych.  - Chcemy wnieść miesiączkę do przestrzeni wspólnej poprzez dostępność środków higieny menstruacyjnej w toaletach w miejscach publicznych takich jak szkoły czy urzędy - apelowała Barbara Pietruszczak, autorka „Twojego ciałopozytywnego dojrzewania” wydanego w ramach inicjatywy moonka i autorka projektu społecznościowego Pani Miesiączka.

Aktywistki próbowały przekonać posłów i posłanki, że brak możliwości dbania o zdrowie menstruacyjne może mieć negatywne konsekwencje w obszarze zdrowotnym, psychospołecznym, edukacyjnym oraz ekonomicznym. Głos zabrała prezeska Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska-Wojtas, która zwróciła uwagę, że późno zdiagnozowana choroba odciska ogromne piętno na życiu kobiety. Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Organizacje walczące z problemem wykluczenia menstruacyjnego w kraju są zdania, że nadszedł czas, aby wprowadzić takie zmiany również w Polsce! Okresowa Koalicja dąży do tego, aby Polska była w czołówce krajów, które rozumieją, jak istotne jest dbanie o zdrowie i higienę menstruacyjną i podejmują konkretne działania. Potrzebne są ustawy, które pozwolą wprowadzić zmiany w całej Polsce.

Źródło: materiały prasowe 

PSYCHOTEST. Jaki jest poziom twojej wrodzonej inteligencji. Zagadki logiczne

Pytanie 1 z 8
Jaki znak należy wstawić między cyfry 3 i 4, aby uzyskać liczbę większą od 3, a mniejszą od 4?
Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki