Marynowane śliwki
Sezon na śliwki, w zależności od odmiany i pogody, zaczyna się już w lipcu, a kończy nawet w październiku. Obfitość gatunków sprawia, że możemy cieszyć się pysznymi śliwkami przez naprawdę długi czas, a jeśli jeszcze zamarynujemy je w słoiczkach, znacznie ten czas wydłużymy. Marynowane śliwki są dobre do pieczonej karkówki, boczku, pasztetu lub jako składnik sałatek: śledziowej i jarzynowej.
3 słoiki o pojemności 350 ml 40 minut
1 kg śliwek węgierek
Zalewa:
1 l wody
1 i 1/2 szklanki octu 10-proc.
1/2 szklanki miodu
4 goździki
PRZYGOTOWANIE
Śliwki umyć. Włożyć do wyparzonych słoików. Zagotować wodę z miodem, octem i goździkami. Wrzącą zalewą zalać śliwki. Dokładnie zakręcić słoiki. Pasteryzować w 90ºC przez 10 minut.
Przepis pochodzi z książki „Przetwory”, którą można kupić w salonikach prasowych i na www.sklep.grupazpr.pl
Wiśniówki
Nalewki owocowe cieszą się niezmiennym powodzeniem. Są doskonałym dodatkiem do deserów, ciast oraz dań wytrawnych. Ich aromat i smak zachwyca i urozmaica spotkania w większym gronie.
Wiśnia z kardamonem
VII–VIII, 6 miesięcy, łatwa
Składniki:
2 kg dojrzałych i wydrylowanych wiśni
1 l spirytusu 90-proc.
10 g mielonego cynamonu
10 ziaren kardamonu
10 goździków
1/2 laski wanilii
500 g cukru
PRZYGOTOWANIE
Wiśnie wsypać do małego gąsiora lub wysokiego słoja. Dodać cynamon, kardamon, goździki i pokruszoną wanilię oraz cukier. Zalać spirytusem tak, aby owoce były całkowicie zakryte i wymieszać. Odstawić w chłodne miejsce na co najmniej pół roku. Po tym okresie odcedzić i przelać do butelek.
Jak stosować? Nalewka pomoże w problemach z układem pokarmowym. Cynamon, kardamon i goździki pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, a tym samym ułatwiają trawienie. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Pić jeden kieliszek pół godziny przed obiadem przez kilka dni.
Wiśniówka z nutą cytryny
VII–VIII, 4 miesiące, łatwa
Składniki:
1 kg wiśni
1 l wódki 40-proc.
szklanka wody
250 g cukru
skórka obrana z jednej cytryny (najlepiej ekologicznej)
PRZYGOTOWANIE
Wiśnie wydrylować i rozgnieść. Przełożyć do słoja i postawić na 2 dni w chłodnym pomieszczeniu. Do wódki wrzucić skórkę cytryny i zalać nią wiśnie. Cukier stopić na syrop z małą ilością wody (tylko taką, by umożliwiała rozpuszczenie się cukru), dodać do wiśni. Słój szczelnie zamknąć. Po miesiącu nalewkę przelać do butelek.
Przepis pochodzi z książki „Nalewki”, którą można kupić w salonikach prasowych i na www.sklep.grupazpr.pl w zakładce SuperHobby