Kiedy żar leje się z nieba, z człowieka wypływają hektolitry potu. A z potem uciekają z ciała niezbędne dla zdrowia, a nawet życia minerały. Gdy w cieniu temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza, na słońcu jest ich nawet 47.
To wielkie niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla osób starszych, dzieci i pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, bo nadmierne wydzielanie potu powoduje, że organizm staje się osłabiony, a chore nerki czy serce - jeszcze bardziej obciążone.
- Ostatnio w jeden tylko dzień powszedni na ponad 500 wyjazdów pogotowia ratunkowego w stolicy aż sto było spowodowanych zasłabnięciami od upału - mówi dr Marek Niemirski z pogotowia ratunkowego w Warszawie.
Przeczytaj koniecznie: PRACA W UPAŁY: Ile wody przysługuje pracownikowi, czy pracodawca ma obowiązek skrócić czas pracy
Jak sobie radzić z morderczymi upałami?
- Pić dużo wody, co najmniej 3 litry dziennie, ale z różnych źródeł, bo różne rodzaje wody zawierają inne pierwiastki mineralne, a musimy uzupełniać je wszystkie - radzi lekarz. - Uważajmy z dziurawcem, lekami zwiększającymi perystaltykę jelit, ze wszystkim, co działa odwadniająco - dodaje.
A przede wszystkim, jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu i nie opalajmy się w godzinach największego skwaru. Gdy decydujemy się już na słoneczne kąpiele, to tylko późnym popołudniem i nasmarowani olejkami z wysokim filtrem, by uniknąć poparzeń.
Lekarz radzi
Mówi dr Marek Niemirski z pogotowia ratunkowego w Warszawie
Jak się ubierać
Ubieraj siebie i dziecko przede wszystkim w bardzo jasne, jak najbardziej przewiewne, i w miarę niekrępujące ruchów ubrania
Jak ugasić pragnienie
Pij przynajmniej 3 litry wody mineralnej dziennie, najlepiej żeby była z różnych źródeł, nie pij alkoholu, bo odwodnisz organizm
Jakie są grupy ryzyka
Upały są szczególnie niebezpieczne dla: osób starszych, małych dzieci, osób z chorobami krążenia, chorobami układu oddechowego, a także pacjentów mających problemy z ciśnieniem
Jak zabija upał
Kiedy człowiek jest wystawiony na temperaturę 50 stopni Celsjusza (a tyle będzie w słońcu), wraz z dużą ilością potu z naszego organizmu wydalane są pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz woda. A to powoduje zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Zmniejsza się przede wszystkim ilość sodu, potasu. Oznacza to, że stopniowo słabnie praca nerek i przegrzewa się mózg, a ciśnienie staje się niestabilne.