W walce  o prosty uśmiech

i

Autor: Shutterstock

Senior Dolnośląski. W walce o prosty uśmiech

2015-10-23 4:00

Niektórzy myślą, że posiadanie własnych zębów to skarb. Niestety, obecnie to już nie wystarczy - zęby powinny być białe i proste. Wtedy ładnie wyglądają, a nasza mowa jest wyraźna.

Na leczenie zębów nigdy nie jest za późno. Zresztą większość pacjentów u ortodontów to ludzie dorośli. Jeśli myślimy, że jesteśmy za starzy na zmianę, to głęboko się mylimy. Krzywe zęby są źródłem mnóstwa problemów.

Źródło chorób

Krzywy zgryz i nierówne zęby to powód do kompleksów. Często od lat wstydzimy się w tego powodu szeroko uśmiechać. Może warto to zmienić? Zwłaszcza że prostując zęby, poprawimy nie tylko urodę, ale także nasze zdrowie. Mając prawidłowy zgryz i proste zęby łatwiej jest zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Czyste zęby to mniej bakterii i płytki nazębnej, czyli mniej próchnicy, dziur. Ponadto powierzchnie niewłaściwie ustawionych zębów mogą być narażone na nadmierne ścieranie podczas jedzenia, co jeszcze bardziej pogłębia wadę. W dalszym etapie może to prowadzić do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych i migren.

Często wizyta u ortodonty jest konieczna przed podjęciem leczenia protetycznego, które jest możliwe dopiero po korekcie zgryzu. Do ortodonty powinny zgłosić się również osoby, które zaobserwowały u siebie odsłonięte szyjki zębowe.

Nie sepleń!

Nieprawidłowy zgryz i krzywe zęby są także często powodem wad wymowy. Na przykład seplenienie powstaje, gdy mamy kłopot z wymówieniem głosek, których prawidłowa wymowa wymaga zbliżenia dolnych i górnych siekaczy. To głoski: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dź. Bywamy źle rozumiani przez otoczenie, czasem wstydzimy się odezwać w gronie osób nieznanych. Tymczasem można sobie z tym problemem prosto poradzić, prostując zęby i ćwicząc wymowę.

Potrzebna silna wola

W leczeniu ortodontycznym są stosowane aparaty stałe i ruchome. Składają się z zamków i pierścieni ortodontycznych, które mocuje się do szkliwa zębów przy użyciu specjalnego kleju. Drut powoduje przemieszczanie się zębów. Można przesunąć zęby w przód lub tył, bądź też obrócić wokół własnej osi.

Aparaty ruchome można wyjąć z ust w każdej chwili, np. podczas ważnego spotkania lub uroczystej imprezy rodzinnej. Są idealne dla osób, które krępują się drucików wystających z ust. Tego typu aparaty są skuteczne, o ile tylko mamy silną wolę i nie będziemy wyjmować ich z ust zbyt często. Trzeba się w tym wypadku stosować ściśle do zaleceń ortodonty i nosić je np. 12 godzin dziennie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki