Basen jest dobry nie tylko dla pływaków

i

Autor: Shutterstock

Warszawski Sernior. Basen jest dobry nie tylko dla pływaków

2016-05-17 14:48

Basen sprawdza się, gdy potrafimy pływać i gdy ta sztuka jest nam obca. W tym drugim przypadku możemy zdecydować się na ćwiczenia w wodzie. To bezpieczna i polecana seniorom forma ćwiczeń.

Pływanie ma korzystny wpływ na układ oddechowy, bo zwiększa się pojemność płuc. Jest wskazane także dla osób cierpiących na kontuzje stawów kolanowych, biodrowych. Jeśli jednak nie umiemy pływać, warto wykonywać ćwiczenia w wodzie, np. aqua aerobic. Nie obciążają kręgosłupa ani stawów, wzmacniają natomiast mięśnie, zwłaszcza grzbietu, które mają nam podtrzymywać kręgosłup.

Ćwiczenia w wodzie, niezależnie od tego, czy są wykonywane w brodziku, czy też na głębokim basenie, są znakomitym sposobem na korekcję wad postawy. Są łatwiejsze do wykonania niż te na sali gimnastycznej, bo niemal nie odczuwamy wysiłku, a nasze mięśnie intensywnie pracują. Ćwiczenia na basenie angażują większość mięśni, wzmacniają je, obniżają napięcie mięśniowe, poprawiają koordynację ruchową. Aqua aerobic nie obciąża stawów, a sprawia, że stają się one bardziej elastyczne. Woda także hartuje organizm, poprawia samopoczucie i bardzo relaksuje.

Będąc na basenie, jeśli są takie możliwości, możemy skorzystać także z masaży i biczów wodnych, jacuzzi i sauny. Sauna ma świetny wpływ na odporność i samopoczucie, jeśli jednak nie korzystaliśmy z niej dotąd, pierwszą sesję zaplanujmy sobie krótką – 15-minutową – i dokładnie stosujmy się do instrukcji.
Najlepiej zapisać się na specjalne grupowe zajęcia dla seniorów pod okiem wykwalifikowanego trenera. Wówczas ćwiczenia będą specjalnie dobrane dla grupy wiekowej i naszych możliwości.

Warto nauczyć się pływać

Najprostszy jest styl grzbietowy. Leżymy na plecach z twarzą wychyloną z wody (nie ma kłopotów z oddychaniem), rękami wykonujemy silne wymachy za siebie, zaś nogami mocne wybicia wody w górę. Pracują mięśnie rąk i nóg, a także brzucha, pośladków, bo trzeba je spinać, by utrzymać się na wodzie w pozycji leżącej.
Pływanie żabką (to potoczna nazwa stylu klasycznego) to tzw. styl symetryczny. Prawa i lewa strona ciała wykonują jednocześnie te same ruchy. Żabka rozbudowuje mięśnie klatki piersiowej. Podczas pływania intensywnie pracują mięśnie rąk i nóg.

Kraul jest najszybszym z czterech podstawowych stylów pływackich. Polega na wykonywaniu no-życ nogami, przy równoczesnym naprzemiennym ruchu rąk. Szybkość uzyskuje się za sprawą pracy rąk (70 proc.), praca nóg to zaledwie 30 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki