Warto się zaszczepić

i

Autor: Shutterstock

Wieści z Trójmiasta. Warto się zaszczepić

2015-11-27 3:00

W sezonie jesienno-zimowym bardzo wiele osób choruje na grypę. Ta wydawałoby się niegroźna choroba niesie ze sobą ryzyko powikłań. Największe ryzyko występuje u dzieci poniżej 2. roku życia i osób starszych powyżej 65. roku życia. Dlatego warto zaszczepić się przeciwko grypie.

Grypa jest ostrą chorobą wywołaną zakażeniem układu oddechowego wirusem influenza virus. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na grypę choruje od 330 do 990 mln osób, a z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet milion z nich.

Jak się zarażamy

Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową, a także przez zanieczyszczoną kropelkami wydzieliny skórę i przedmioty codziennego użytku. Okres wylęgania grypy wynosi od 1 do 7 dni, jej objawy pojawiają się nagle zazwyczaj pod postacią wysokiej gorączki, bólu mięśni, stawów, bólu głowy, dreszczy, osłabienia i złego samopoczucia. Występuje także suchy kaszel, ból gardła, niekiedy uczucie blokady nosa i niewielki katar. Te objawy ustępują zwykle po 7 dniach. Leczenie jest najczęściej tylko objawowe.

Jak się uchronić

W zapobieganiu zachorowaniom na grypę bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny: unikanie kontaktu z osobą chorą, zasłanianie ust chusteczką podczas kaszlu, regularne mycie rąk, izolowanie chorych.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są jednak szczepienia ochronne. Swoista odpowiedź organizmu na szczepionkę rozwija się zwykle w ciągu 7-10 dni i utrzymuje się do ok. 12 miesięcy od szczepienia. Co roku do aptek trafia inna szczepionka, ponieważ zmienia się wirus grypy. Szczepionka dostępna obecnie chroni przed podtypem wirusa, który na podstawie oznaczeń wirusologicznych i prognozowania dokonywanego przez organy nadzoru epidemiologicznego może być odpowiedzialny za zakażenie w tym sezonie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki