W wątrobie zachodzą przemiany wielu substancji: lipidów, węglowodanów, białek. Ponadto ma ona istotne znaczenie dla odporności. Ma również zdolności neutralizowania różnych toksyn, w tym alkoholu, amoniaku, szkodliwych produktów przemiany leków itp.
Będąc narządem o tak wielorakich funkcjach, wątroba jest oczywiście nieodzowna dla życia i dlatego charakteryzuje się zadziwiającą zdolnością do regeneracji. Nawet po usunięciu dwóch trzecich jej masy, zdrowa reszta może z powodzeniem spełniać zadania całego narządu. Niestety, jest wiele schorzeń, które mogą jej zaszkodzić.
Groźne pułapki
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B należy do najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal, mimo podejmowanych działań profilaktycznych, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Urlop w egzotycznym zakątku i wypicie tam oryginalnego drinka, schłodzonego kostkami lodu, kąpiel w basenie, skosztowanie pachnącego owocu wprost ze straganu, wizyta w gabinecie kosmetycznym, stomatologicznym - to wszystko może okazać się pułapką, z której możemy wyjść z chorą wątrobą.
A - pokarmowa, B - wszczepienna
Około 25 proc. wszystkich zachorowań na zapalenie wątroby spowodowanych jest wirusem typu A. WZW typu A, nazywane chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową, wywołane może być spożyciem zanieczyszczonej żywności oraz wody (także w postaci kostek lodu). Do pierwszych objawów klinicznych WZW A należą bóle brzucha, wymioty, nudności, apatia.
Sprawdź też: Wątroba domaga się uwagi
Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), nazywane żółtaczką wszczepienną, jest chorobą dużo poważniejszą. Do zakażenia wystarczy niewielka ilość krwi, dlatego niebezpieczne mogą być np. wizyty w gabinetach stomatologicznych czy medycyny estetycznej. Także kontakty seksualne z osobami zarażonymi mogą powodować zakażenie wirusem HBV.
Może doprowadzić do raka
Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B najczęściej przebiega bezobjawowo i niestety nie gwarantuje wyleczenia. - U części chorych dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia wątroby, a na tle toczącego się procesu zapalnego może dojść do rozwoju marskości wątroby, a nawet nowotworu tego narządu - przestrzega prof. Alicja Wiercińska-Drapało z Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wirus HBV jest wymieniany na liście WHO wśród karcynogenów, czyli wirusów, które powodują choroby nowotworowe. Czyli zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu B to zapobieganie występowaniu raka wątrobowo-komórkowego.
Do wykrycia WZW typu B najczęściej doprowadza dopiero rutynowe badania krwi. Czasami objawy tego zakażenia przypominają grypę, a są to: osłabienie organizmu, utrata apetytu, stany podgorączkowe, bóle brzucha, nudności, wymioty.
Nie czekaj, zabezpiecz się już dziś
Biorące udział w akcji Żółty Tydzień punkty szczepień oferują szczepionki skojarzone, zabezpieczające jednocześnie przed HAV i HBV, jak również szczepionki monowalentne, czyli chroniące przed jednym z typów wirusa. Standardowy schemat składa się z trzech dawek, pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie miesiąca, a trzecią po upływie pół roku. Tylko w przypadku szczepienia przeciwko WZW A przyjmuje się dwie dawki w odstępie sześciu miesięcy.
Jedynie szczepienia zapewniają pełną ochronę przed zachorowaniem. Oczywiście możemy unikać pewnych ryzykownych zachowań, ale nigdy nie jest to zabezpieczenie stuprocentowe.
Więcej informacji na temat wirusowych zapaleń wątroby i dostępnej profilaktyki na stronie
www.zoltytydzien.pl