Zimna Zośka w ogrodzie. Czego nie robić przed tym terminem?

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Ważna data dla ogrodników. Czego nie sadzić przed zimną Zośką?

2024-05-13 14:25

„Zimna Zośka” to termin, który często pojawia się w rozmowach ogrodników i meteorologów. Wielu z nich odradza sadzenie niektórych roślin właśnie przed datą 15 maja, kiedy wypadają imieniny Zofii. Wszystko ze względu na ryzyko przymrozków, które mogą zniszczyć ciepłolubne warzywa, owoce i kwiaty.

„Zimna Zośka” według przesądów kończy czas związany z zimnymi dniami w pierwszej połowie maja. Nagłe spadki temperatur według wielu obserwacji meteorologicznych rozpoczynają się 12 maja. Wtedy imieniny obchodzi Pankracy, następnie 13 maja – Serwacy i 14 maja – Bonifacy – to trzech „zimnych ogrodników”. Według przysłowia „Pankracy, Serwacy, Bonifacy, źli na ogrody chłopacy” są zapowiedzią przymrozków. W obawie, przed utratą plonów, dawno temu rolnicy przypisali tym dniom imiona świętych, by chronili uprawy. Nagłe ochłodzenie ma się kończyć 15 maja wraz z imieninami Zofii, czyli zimną Zośką. Ludowe obserwacje związane z przymrozkami w maju pokrywają się z naukowymi. Według badań prowadzonych przez naukowców z Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1881 - 1980 wykazały, że w ciągu 95 lat zaobserwowano powtarzające się ochłodzenie. W terminie od 1 do 15 maja. Natomiast nowsze obserwacje wykazują, że chłodny front powietrza występuje między 10 a 17 maja.

Ważna data dla ogrodników. Czego nie sadzić przed zimną Zośką?

Przesądni ogrodnicy doskonale wiedzą, że niektórych nasion oraz sadzonek nie należy umieszczać w gruncie do połowy maja. Nawet jeśli w kwietniu temperatury sięgają 30 stopni, w maju mogą wystąpić kilkudniowe przymrozki niszczące uprawy. Dlatego lepiej nie siać i nie sadzić ciepłolubnych roślin takich jak: begonia stale kwitnąca, cynia, gazania lśniąca, szałwia, s słonecznik, niecierpek, koleus, nemezja, aksamitka. Przed 15 maja nie powinno się także sadzić wrażliwych roślin cebulowych: frezji i mieczyków. Do „zimnej Zośki” nie sadzimy także pomidorów, ogórki i papryki. Warto także zabezpieczyć truskawki i drzewka owocowe, które zdążyły już zakwitnąć.

ZOBACZ TEŻ: Babciny sposób na ślimaki w ogrodzie. Mieszam z fusami i rozsypuję na ziemi. Tak ratuję warzywa przed mięczakami

Quiz. Aaaale ładne kwiatki. Trudny test wiedzy o kwiatach na literę A. Jeśli zdobędziesz 5 na 10 możesz odtrąbić sukces
Pytanie 1 z 10
Przez specyficzny zapach, ten kwiat bywa nazywany śmierdziuszkiem. Niemniej jest piękny i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Te kwiaty żółtej i pomarańczowej barwie to…
Tańczące z promocjami 09.05.2024

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają