Alergia

i

Autor: Gettyimages

Ważne informacje dla alergików. Zaczyna się sezon pylenia. Co kwitnie w lutym i marcu?

2022-02-03 18:40

Leszczyna i olsza rozpoczęła pylenie na zachodzie, północy i w centrum kraju. Przyczyną objawów alergii sezonowej są te alergeny, których źródłem jest środowisko zewnętrzne, między innymi ziarna pyłku roślin. Są małe, lekkie i suche, dzięki czemu mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości.

Alergia na alergeny występujące w pomieszczeniach może mieć charakter całoroczny, są też alergie wywołane przez pyłki roślin, a występowanie jej objawów uzależnione jest od pory roku. Zachodnia, najcieplejsza część Polski. Tu najwcześniej pylenie rozpoczynają drzewa i trawy. W regionie obejmującym wybrzeże i wschodnią część kraju, sezon pylenia jest zwykle opóźniony o 7-10 dni od najcieplejszego regionu Polski. Tam gdzie najdłużej utrzymuje się śnieg, zimy są dłuższe i mroźniejsze, a przez to sezon wegetacji (i pylenia) roślin opóźniony o 10-14 dni w stosunku do najcieplejszych regionów.

Pod koniec stycznia zaczynają pojawiać się pierwsze alergeny leszczyny, które unosić się będą w powietrzu do końca marca. Podobny okres pylenia przypada także na olszę, mającą największe stężenie swoich pyłków w marcu. Leszczyna i olsza rozpoczęła pylenie na zachodzie, północy i w centrum kraju. Komunikat aerobiologiczny informuje o obecnie  bardzo niskim stężeniu pyłku leszczyny i olszy, zarodników Cladosporium oraz zarodników Aspergillus i Penicillium. Uwaga na alergeny wewnątrzdomowe.

Przygotujcie się do sezonu pylenia

Na przełomie marca i kwietnia w powietrzu pojawiają się alergeny topoli oraz brzozy, które są najczęstszymi czynnikami powodującym alergiczny nieżyt nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek. W tym czasie zaczynają unosić się w powietrzu również alergeny grzybów i pleśni. Ich największe stężenie przypada na miesiące letnie. Z kolei w maju jest najwyższe stężenie drzew liściastych takich jak dąb oraz pojawiają się już pierwsze trawy i chwasty (babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica) mające największe stężenie swoich pyłków w czerwcu, lipcu i na początku sierpnia.

Wybrzeże i wschodnia część kraju, gdzie sezon pylenia jest zwykle opóźniony o 7-10 dni od najcieplejszego. Tam gdzie najdłużej utrzymuje się śnieg, zimy są dłuższe i mroźniejsze, a przez to sezon wegetacji (i pylenia) roślin opóźniony o 10-14 dni w stosunku do najcieplejszych regionów.

Zrób test na alergię, a dowiesz się, czy powinieneś udać się do lekarza rodzinnego i zaopatrzyć w lek antyalergiczny.

Dla Niemców ceny na polskich stacjach są niskie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają