Wchodzisz w skórę swojego serialowego ulubieńca? Sprawdź, jak to na Ciebie wpływa

i

Autor: Shutterstock Wchodzisz w skórę swojego serialowego ulubieńca? Sprawdź, jak to na Ciebie wpływa

Dla fanów seriali

Wchodzisz w skórę swojego serialowego ulubieńca? Sprawdź, jak to na Ciebie wpływa

2022-07-20 10:26

Ludzie różnią się w zakresie preferencji co do tego, jakie filmy i seriale lubią oglądać. Ponadto istnieją różne typy widzów. Zależnie od dnia i ochoty, sięgamy po kino różnego rodzaju. Seriale pomagają nam się zrelaksować lub nadają barw szarej codzienności. Ich oglądanie oddziałuje na człowieka w różny sposób, zależnie od tego jak silnie wczuwamy się w emocje bohaterów. Zobacz, jak oglądanie seriali wpływa na Twoją psychikę.

Lekkie, obyczajowe seriale pomagają człowiekowi w odpoczynku i urozmaicają przeżywanie codzienności, a „cięższy”, bardziej skomplikowany serial, być może zwany kinem akcji – doda dreszczyku emocji i wysili szare komórki widza. Zatem oglądanie seriali dawać może jednostce szeroką gamę korzyści.

Rodzaje serialowych widzów

Wśród serialowych widzów można wyróżnić ich 3 rodzaje:

  1. „Pstrykacze” – osoby te często przeskakują z kanału na kanał a seriale oglądają wyłącznie dla zabicia czasu
  2. „Widzowie przypadkowi” – oglądają seriale raz na jakiś czas, kiedy poczują taką potrzebę
  3. „Odbiorcy lojalni” – to widzowie określonych gatunków lub seriali

I tak ten trzeci typ widzów seriali, będzie wyróżniał się najsilniejszym wchodzeniem w skórę bohaterów seriali. Nie oznacza to, że takie wczuwanie się w emocje serialowych ulubieńców nie występuje u innych typów.

Co daje wczuwanie się w seriale?

Skrajne wczuwanie się w oglądany serial skończyć się może zaniedbaniem obowiązków zawodowych, stertą brudnych naczyń obok łóżka, niewyspaniem czy odcięciem od znajomych. Tak silne zaangażowanie jest wręcz odradzane, bo prowadzić może do uzależnienia. Jeśli jednak wczuwanie się w emocje serialowych bohaterów jest silne, a jednocześnie utrzymywane w zdrowych granicach – może dać człowiekowi wiele korzyści.

Stali odbiorcy serialu mogą charakteryzować się zwiększoną empatią i umiejętnościami rozumienia i rozpoznawania emocji u innego człowieka. Dodatkowo dobra znajomość szczegółów danego serialu poprawia funkcjonowanie ludzkiej pamięci i usprawnia mózg jako mięsień.

Czy częste oglądani seriali jest dobre?

Oglądanie serialu z wielką uważnością może pozwolić człowiekowi na przeżycie pewnych momentów, których nie doświadczyłby w swoich życiu. Tego typu doświadczenia wpłynąć mogą na ustanowienie pewnych uniwersalnych wartości moralnych. Dzięki temu jednostka ma możliwość do pogłębiania swoich przemyśleń na płaszczyźnie duchowej.

Jak widać oglądanie seriali z dużą częstotliwością daje wachlarz korzyści. Nie przejmuj się więc, jeśli ktoś wytyka Ci zbyt silne wchodzenie w skórę ulubionej postaci z serialu. Pamiętaj jednak, aby dbać o zdrową ilość oglądania seriali i o urozmaicaniu swojego życia innymi rozrywkami – jak chociażby aktywność fizyczna.

Sonda
Lubisz oglądać zagraniczne seriale?
Artur Szpilka o wierze i Bogu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki