Weź głęboki oddech

i

Autor: Shutterstock

Sekrety zdrowia i urody. Weź głęboki oddech

2015-11-25 3:00

Zapalenie górnych dróg oddechowych to infekcje rozwijające się w obrębie jamy nosowej, gardła, zatok przynosowych, migdałków podniebiennych oraz ucha środkowego. Nie wolno ich lekceważyć, bo mogą rozwinąć się w groźną chorobę.

Infekcje górnych dróg oddechowych zwykle mają podłoże wirusowe, ale są mogą być także powodowane przez bakterie. Jak je odróżnić?

Najczęściej atakują wirusy

Objawy zapalenia górnych dróg oddechowych to kichanie, katar, ropna wydzielina z nosa, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa i gardła, ból (gardła, głowy, ucha), czasem gorączka, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, powiększenie i ból migdałków, powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych na szyi i pod żuchwą. Jeśli objawom towarzyszy gorączka powyżej 38oC, mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Wtedy koniecznie trzeba udać się do lekarza. Jeśli temperatura jest niższa, najprawdopodobniej przyczyną są wirusy.

Na gardło, katar i kaszel

Leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych zależy od tego, co nas boli. Jeśli mamy obolałe, rozpulchnione, czerwone gardło i migdałki, musimy je przede wszystkim płukać i to kilka razy dziennie. Doskonała jest woda z dwoma łyżeczkami sody lub napar z szałwii. Koniecznie kupmy sobie pastylki lub wygodniejszy i bardziej precyzyjny spray.

Jeśli kłopotem jest katar i zatoki, stosujmy inhalacje i przepłukiwanie nosa, czyli irygację. Pomogą olejki eteryczne, np. mentolowy dodany do nawilżacza powietrza. Pamiętajmy, leki powinny rozrzedzać wydzielinę i ją usuwać, a nie zatrzymywać katar!

Najbardziej uciążliwy jest kaszel. Często wydaje nam się, że jest on suchy, tymczasem pijemy zbyt mało płynów i wydzielina jest tak gęsta, że nie możemy jej odkrztusić. Pierwsza zasada - chorując, zwłaszcza gdy mamy podwyższoną temperaturę, pijemy dwa - dwa i pół litra płynów (kawa i herbata się nie liczą). Druga - jeśli kaszel jest mokry, stosujemy leki rozrzedzające wydzielinę i pomagające w odkrztuszaniu. Jeśli kaszel jest suchy, pomogą nam np. pastylki z tymiankiem i podbiałem.

Pijmy sok z malin, wodę z miodem i cytryną, herbatę z imbirem, jedzmy czosnek i cebulę na surowo - to naturalne antybiotyki, które wspomogą nasz organizm w walce z chorobą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają