Palemki. Robione z różnych gałązek, ozdabiane piórkami miały przynosić szczęście domownikom. Lekko biło się nimi domowników aby zapewnić im szczęście przez cały rok. Poświęcone i włożone do wazonu czy zatknięte za obraz miały chronić mieszkanie i domowników.
Świąteczne porządki. Nie chodzi tutaj tylko o praktyczną stronę utrzymania domostwa w czystości. Wraz ze świątecznymi porządkami wymiatamy zimę oraz wszelkie zło i choroby jakie mogą być z nią związane.
Topienie Judasza. Miało miejsce w Wielką Środę. Chłopcy wykonywali kukłę ze słomy, którą wleczono na łańcuchu po okolicy. Mieszkańcy wychodzili i okładali kukłę kijami. Następnie kukła była topiona w stawie czy rzece.
Grzechotanie. W Wielkim Tygodniu dzieci dostawały grzechotki z którymi biegały po okolicy robiąc dużo hałasu i strasząc przechodniów.
Pogrzeb żuru. W czasie Wielkiego Postu żur był jednym z podstawowych dań. W ostatnie 2 dni postu wylewano więc całe garnki tej zupy aby pożegnać post.
Wieszanie śledzia. Śledź to kolejna potrawa kojarzona z postem. Przybijano go do drzewa żegnając tym samym post. Zwyczaj podobny do żegnania żuru.
Zwyczaje i Tradycje Wielkanocne cz. 2. Tutaj>>>
Jeżeli nie zostajecie na WIELKANOC w domach to polecamy:
NAJLEPSZE OFERT WYJAZDÓW WIELKANOCNYCH: POLTRIP.PL. KLIKNIJ TUTAJ.