Jeśli ubiegłej zimy narzekaliśmy na chłód w domu, warto pomyśleć o nowych oknach, najlepiej energooszczędnych. W domu jednorodzinnym warto też pomyśleć o ociepleniu ścian, wymianie drzwi i bramy garażowej na tzw. ciepłe. To nie są małe wydatki, ale sprawią, że tej zimy będzie nam nie tylko ciepło, ale także zmaleją nasze wydatki na ogrzewanie.
Do grubszych prac w domu, jak wymiana podłóg, kafelków, instalacji sanitarnych, lepiej wezwać fachowca. Samemu można pokusić się o odświeżenie ścian. Warto się do tego przygotować.
Z góry na dół
Aby farba się nie rozpryskiwała, musi mieć odpowiednią gęstość. Nie powinna spływać z wałka, a z wyciągniętego z niej pędzla ławkowca musi ściekać ciągłym strumieniem jednakowej grubości. Pędzel zanurzajmy nie głębiej niż do połowy włosia. Gdy korzystamy z wałka do malowania, do usuwania nadmiaru farby przyda się specjalna tacka malarska lub kratka.
Ścianę najpierw zmywamy wodą z szarym mydłem. Farbę nakładamy płynnymi ruchami. Sufit malujemy w kierunku okna, ściany z góry na dół. Nadmiar farby rozcieramy na powierzchni ściany w kierunku przeciwnym, ale ostatnie ruchy wałkiem lub pędzlem powinny być znów takie jak na początku: do okna, z góry w dół.
Nie malujmy najpierw całej górnej części ściany, a dopiero potem dolnej, gdyż pozostaną ślady w miejscu łączenia. Farbę nakłada się na całą wysokość ściany, pasmami o szerokości ok. jednego metra.
Obliczamy potrzebną ilość farby
Aby wiedzieć, ile kupić farby do malowania, trzeba obliczyć powierzchnię sufitu i ścian. Jeżeli np. pokój ma wymiary 3 x 4 metry i wysokość 2,5 metra, to wykonujemy następujące działania: powierzchnia sufitu:
4 x 3 = 12 m2,
dwie ściany po 4 x 2,5 = 10 m2
i dwie ściany po 3 x 2,5 = 7,5 m2. Razem 29,5 m2. Nie odliczamy powierzchni okien i drzwi.
Trzeba pamiętać, że farbą emulsyjną należy malować ściany dwu-,
a nawet trzykrotnie. Szczególnie gdy ich powierzchnia była poprzednio pokryta farbą klejową albo gdy mieszkanie malowane jest po raz pierwszy.
Jak przygotować mieszkanie
Nawet gdy stosuje się niekapiące farby i dobre wałki, trzeba dokładnie okryć podłogi i meble w pomieszczeniu. Na podłodze rozłożyć folię. Płachtę przymocujmy do listew cokołowych specjalną taśmą malarską. Nie wolno kłaść dwóch warstw folii, bo grozi to poślizgiem.