WIEŚCI GDAŃSK 30 06

i

Autor: Shutterstock

Wieści z Trójmiasta. Nadmierne wypadanie włosów

2016-06-30 2:00

O zdrowych, grubych włosach marzą i kobiety, i mężczyźni. Nie każdemu są one jednak dane, ale to nie tylko kwestie dziedziczne. Problem nadmiernego przerzedzania się włosów dopada ludzi w różnym wieku i z wielu przyczyn.

Zdarza się, że kłopot jest uciążliwy. Wymaga diagnozy dermatologa i wdrożenia leczenia. Skąd się bierze? Jak możemy próbować z nim walczyć domowymi sposobami?

Bez względu na płeć

Wypadanie włosów może być efektem zaburzeń funkcjonowania organizmu i wielu chorób, np. zatrucia toksynami lub metalami ciężkimi, chorób zakaźnych, ogólnoustrojowych, jak np. toczeń, choroby tarczycy, chorób skóry głowy, np. grzybicy. Nasila się także podczas stresu. Jest skutkiem ubocznym leczenia, np. chemioterapii, leków przeciwzakrzepowych i innych.
Wypadaniem włosów zapłacimy także za nieprawidłową dietę. Problem pojawia się przy niedoborze cynku odpowiadającego za prawidłowy wzrost włosów, a także żelaza, biotyny i białka. Podobnie w przypadku zbyt małej ilości witaminy D3, tauryny i kwasów omega-3. Palenie papierosów również nie poprawia kondycji włosów, a także narażanie je na szkodliwe promieniowanie UV, słoną lub chlorowaną wodę, niską temperaturę.

U kobiet inaczej niż u mężczyzn

Przyczyną utraty włosów przez kobiety może być niedobór żelaza, nerwica i zaburzenia gospodarki hormonalnej występujące w okresie ciąży i połogu. Bywa też skutkiem stosowania antykoncepcji. W okresie menopauzy może pojawić się łysienie adrogenowe – także związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną. Do pogorszenia stanu włosów mogą przyczyniać się codzienne błędy pielęgnacyjne: zbyt silne ściąganie włosów gumką, nadmiar lub szkodliwe kosmetyki pielęgnacyjne, męczenie włosów papilotami lub wałkami, przesuszenie zabiegami fryzjerskimi.
Wypadanie włosów u mężczyzn przychodzi z wiekiem, zwykle po 40. roku życia. Spowodowane jest osłabieniem mieszków włosowych. Diagnozuje się je jako łysienie plackowate, ale u mężczyzn również spotykamy łysienie androgenowe – tak jak u kobiet – czyli wypadanie włosów na czole i na szczycie głowy.

Co robić, gdy masz słabe, wypadające włosy

• Do mycia stosuj specjalistyczne szampony. Kupisz je w aptece lub u fryzjera.
• Myj je, lekko masując, nie trzyj ręcznikiem i rozczesuj delikatnie.
• Jeśli masz czas, pozwól im wyschnąć samym. Jeśli musisz suszyć suszarką, niech będzie to strumień zimnego powietrza.
• Chroń włosy przed szkodliwymi czynnikami: chlorowaną wodą w basenie, ostrym słońcem. Unikaj farbowania i zabiegów niszczących strukturę włosa, np. trwałej ondulacji.
• Działaj „od wewnątrz", dostarczając w pożywieniu witaminy (A, B, E) i mikroelementy (żelazo, cynk, magnez, selen).
• Skorzystaj z konsultacji u lekarza dermatologa. Być może przyczyna leży głębiej i wymaga leczenia nie tylko objawowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki