Wiesiołek dwuletni

i

Autor: Scisetti Alfio/Shutterstock.com

Wiesiołek - na zdrowie i urodę

2020-07-21 12:10

Wiesiołek to wyjątkowa roślina. Nie tylko zdobi łąki, przydroża i brzegi rzek intensywnie żółtymi kwiatami lecz również, dzięki zawartości cennych składników, leczy i poprawia urodę.

Wiesiołek pochodzi z Ameryki Północnej, ale spotykany jest także na kontynencie euroazjatyckim. W Polsce występuje ok. 30 odmian tego zioła, z czego najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni.

Wiesiołek pochodzi z Ameryki Północnej, ale spotykany jest także na kontynencie euroazjatyckim. W Polsce występuje ok. 30 odmian tego zioła, z czego najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni.

Najcenniejsze są jego nasiona. Tłoczony z nich na zimno olej jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego i gamma-linolowego. Co więcej, zawiera także fitosterole, witaminę E, selen, cynk, wapń i magnez

Kwasy udrażniają tętnice i zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów, obniżają też ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wiesiołek jest więc prawdziwym przyjacielem serca, bo zapobiega zawałom, chroni przed miażdżyca, nadciśnieniem tętniczym i wszelkimi chorobami związanymi z układem krążenia. Warto go zatem stosować profilaktycznie.

Kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju z wiesiołka świetnie wpływają na układ odpornościowy i chronią przed sezonowymi infekcjami i poważnymi chorobami oskrzeli, płuc, oczu, gardła, w tym astmą. Ale to nie wszystko.

Olej z wiesiołka, przyspiesza procesy trawienne i skutecznie walczy z tkanką tłuszczową. Poza tym, wspiera wątrobę zapobiegając jej otłuszczeniu, jest też dobrym lekarstwem na bóle brzucha, biegunki i stany zapalne jelit. Wykorzystywany jest też do leczenia chorób reumatycznych. 

Kobietom pozwala łatwiej znosić przykre napięcie przedmiesiączkowe, i co ważne poprawia płodność. Jest też nieoceniony dla uczuleniowców. Jeśli komuś przytrafią się uczuleniowe wypryski czy zapalenia skóry, warto po niego sięgnąć.

Zobacz też: Jedz bób na zdrowie!

Wiesiołek korzystnie wpływa również na wygląd  skóry - odżywia, wygładza i ujędrnia. Poprawia też kondycje włosów (wzmacnia je i nadaje im blask) i stan paznokci (odżywia, utwardza i nawilża płytkę).

Jak stosować

Olej z wiesiołka można pić, dodawać do potraw (np., sałatek), nakładać bezpośrednio na skórę lub łykać tabletki. Można też z nasion lub ziela wiesiołka zaparzyć herbatę (1 łyżeczkę nasion/ziela wiesiołka zalać 1 szklanką wrzącej wody i odstawić na 10–15 minut do zaparzenia), a następnie wypić.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają