Wigilia z gwiazdami

i

Autor: Shutterstock

Wigilijne przepisy gwiazd

2020-12-14 6:57

Wigilia Bożego Narodzenia to jedna z najważniejszych, najpiękniejszych i najbardziej uroczystych tradycji, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze. Jednym z elementów Wigilii, na które czekamy najbardziej, to ulubione potrawy, które często jemy tylko w tym magicznym okresie roku. Zazwyczaj przygotowujemy je według rodzinnych tradycji. W każdym domu znajdziemy jakąś potrawę, której nie zjemy nigdzie indziej. Zgodnie z polskim zwyczajem Wigilia Bożego Narodzenia musi być postna i składać się aż z dwunastu potraw. W czasie tej uroczystej kolacji na polskich stołach nie może zabraknąć barszczu czerwonego z uszkami lub zupy grzybowej, kapusty z grzybami, karpia, śledzi, kutii i kompotu z suszonych owoców. Zobacz, co przygotowują na wigilijny stół znane polskie gwiazdy.

Uszka z grzybami -  Ewy Gawryluk

Ciasto zaparzane

Składniki:

- ok.2 szklanek mąki pszennej

- ok. pół szkl. gorącej wody

- łyżeczka oleju lnianego lub masła

- pół łyżeczki soli

Farsz grzybowy

- ok. 4-5 dag grzybów suszonych najlepiej prawdziwków

- 1 biała cebula

- 2 łyżki oleju lub masła

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki ciasta wkładamy do miski i mieszamy mikserem ok. 10 minut. Ciasto przykrywamy ściereczka, odstawiamy na ok. 20-30 minut by odpoczęło.

Grzyby gotujemy w małej ilości wody, dodajemy listek laurowy i 3 ziarenka ziela angielskiego, odsączamy i mielimy w maszynce o sitku o dużych oczkach. Cebulę drobniutko siekamy, smażymy do zeszklenia. Gdy grzyby i cebula ostygną mieszamy ze sobą, doprawiamy solą i pieprzem, można dodać odrobine zmielonego ziela angielskiego.

Ciastko cienko wałkujemy, wycinamy krążki, kładziemy nadzienie, zlepiamy i gotujemy. Uszka można zrobić wcześniej i zamrozić,

Kutia modyfikowana... Małgorzaty Pieczyńskiej

Powinna mieć w sobie tyle miodu, żeby aż nie chciała odkleić się od łyżki. Byłaby wtedy jednak upiornie słodka, więc proporcje i składniki naszej domowej kutii są dowolnie modyfikowane według gustu domowników.

Składniki:

- 3/4 szkl. pszenicy

- miód

- bakalie: orzechy włoskie, migdały, rodzynki, figi

- skórka pomarańczowa

Sposób przygotowania:

Pszenicy moczę w wodzie przez całą noc, a potem gotuję bardzo długo do miękkości i odcedzam.

Miód łatwo rozpuści się w gorącej ugotowanej pszenicy, jego ilość zależy od upodobania.

Bakalie w ilości większej objętościowo niż objętość ugotowanej pszenicy. To łuskane i krojone orzechy włoskie, moczone w ciepłej wodzie rodzynki i krojone figi. Moczone obierane ze skórki i krojone migdały. Drobniutko krojona i smażona skórka pomarańczowa . W tradycyjnych przepisach, w kutii zawsze jest gotowany mielony mak, ale nie u mnie w domu. W końcu to kutia modyfikowana! Jeśli jednak pieczesz makowce, to oczywiście przy okazji szklanka gotowanego mielonego maku nie zaszkodzi. 

Pyszne pierniczki - Magdaleny Stużyńskiej

Składniki na ok. 60 sztuk

- 1/4  szkl. miodu

- 80 g masła

- pół szkl. cukru pudru

- 1 jajko

- ok.2,5 szkl. mąki pszennej

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

- 2 łyżeczki przyprawy korzennej

- łyżeczka kakao (jeśli chcemy by pierniczki miały ciemniejszy kolor)

Lukier

1 szkl. cukru pudru

1 łyżka soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Miód, masło i cukier podgrzewamy do chwili aż składniki się rozpuszczą, odstawiamy do lekkiego przestudzenia. W misce mieszamy mąkę z sodą i przyprawą do pierników, dodajemy jajko, rozpuszczony miód i wyrabiamy ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie dodajemy więcej płynnego miodu. Gotowe ciasto warto wsadzić do lodówki, schłodzone lepiej się wałkuje. Ciasto wałkujemy na grubość ok. 3 mm lekko podsypując mąką by nie przywierało do stolnicy. Wycinamy kształty foremkami i przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pierniczki pieczemy ok. 8 – 10 minut w temp. 170 – 180ºC. Po ostudzeniu polewamy lukrem. Aby przygotować lukier trzeba przesiać cukier puder do miski, dodać sok z cytryny, wymieszać i podgrzać. Jeśli lukier będzie zbyt rzadki trzeba dodać więcej cukru, jeśli zbyt gęsty – soku.

Paluszki z makiem – Katarzyny Kwiatkowskiej

ciasto

- 1/2 kg obranych gotowanych ziemniaków

- 1/2 kg mąki tortowej

- 2 jajka

Masa makowa

- mak – szklanka

- rodzynki

- skórka pomarańczowa

Sposób przygotowania:

Ciasto wyrabiamy jak na kopytka, musi być tylko trochę lżejsze.

Formujemy z niego niewielkie podłużne kluseczki, partiami wrzucamy do osolonego wrzątku  - gotujemy do wypłynięcia plus dwie minuty po wypłynięciu. Wyjmujemy i każdą partię klusek bogato traktujemy masłem i masą makową.

Mak się parzy (to ok.1 godz. – pyrkotania w garnku). Następnie mak odcedzamy, mielimy przez maszynką dwukrotnie, dodajemy sparzone rodzynki , skórkę pomarańczową, mieszamy i gotowe. U nas je się to jako ostatnie danie. Na drugi dzień świetnie smakują odsmażone, można też do nich dodać śmietany .

Moje babcie poznały się jako małe dziewczynki w sierocińcu prowadzonym przez włoskie zakonnice, które właśnie tę potrawę przygotowywały na wigilię.

http://ewawachowicz.pl/przepisy,1,1319.html

Barszcz czerwony na zakwasie - Ewy Wachowicz

Składniki:

- 2 marchewki

- 1 pietruszka

- 1 seler

- 1 cebula

- 6 buraków ćwikłowych

- 5 ziarenek ziela angielskiego

- liść laurowy

- sól

- woda z gotowania kiszonej kapusty - do smaku

- 2 ząbki - czosnku

- pieprz

DO PODANIA

- fasola "Piękny Jaś"

Sposób przygotowania:

Warzywa obrać, wrzucić do garnka (za wyjątkiem buraków), zalać wodą, przyprawić zielem angielskim i liściem laurowym. Posolić, przykryć i gotować prawie do miękkości.

Dodać drobno pokrojone buraki i przez 20 minut gotować pod przykryciem. Po tym czasie odcedzić i zakwasić wodą, w której gotowała się kiszona kapusta. Dorzucić pokrojony czosnek. Przed podaniem przyprawić świeżo zmielonym pieprzem. Serwować z fasolą.

Śledź z karmelizowaną cebulką - Adrianny Ewy Stawskiej-Ostaszewskiej

- 6 filetów śledziowych, matiasów

- 1 duża cebula

- 60 ml oleju

- czarny pieprz mielony

Sposób przygotowania:

Cebulę pokroić, dodać do rozgrzanego oleju i skarmelizować na rumiano. Pozostawić w oleju do ostygnięcia.

Śledzie pokroić w dzwonka. Układać warstwami w słoju, przekładając karmelizowaną cebulką i przesypując pieprzem.

Na koniec zalać olejem w którym karmelizowała się cebula. Odstawić na 12 godzin do lodówki.

Karp wigilijny z chrupiącą skórką - beszamel.se.pl

To jedno z ulubionych dań z wigilijnego stołu. Oto niezawodny przepis na smażonego karpia, klasycznie obtaczanego w mące.

Składniki- 1 karp o masie ok. 1,5-2 kg

- 3-4 łyżki mąki

- olej do smażenia

- 2 łyżki masła

- cytryna

- natka pietruszki do dekoracji

- sól, pieprz

Sposób przygotowania: Usuń z karpia wnętrzności (uważaj, by żółć nie wylała się z woreczka, bo mięso może nabrać gorzkiego smaku). Odetnij głowę, zeskrob łuski (specjalnym skrobakiem lub nożem). 

Opłucz rybę zimną wodą, osusz papierowym ręcznikiem. Następnie pokrój w dzwonka, oprósz solą oraz pieprzem. Każdy kawałek ryby obtocz w mące. Strzep nadmiar mąki, odłóż na czysty suchy talerz.

Na patelni rozgrzej olej, dodaj masło i usmaż dzwonka z każdej strony na złoty kolor. Odsącz rybę z tłuszczu. Podawaj jeszcze ciepłą z cząstkami cytryny i natką pietruszki. 

Choinka w stylu skandynawskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki