Białe szparagi ze względu na lekko zdrewniałą skórę należy obrać skrobaczką, omijając główkę warzywa. Zielone i fioletowe szparagi nie wymagają obierania. Odcinamy tylko łuski na łodygach i zdrewniałe końcówki.
Gotowanie szparagów jest proste. Warto je związać, aby się nie rozpadły we wrzątku. Zielone gotujemy do 10 minut, białym i fioletowym potrzeba kwadransa, aby odpowiednio zmiękły. Do wody warto dodać szczyptę soli i trochę soku z cytryny. Można je również przyrządzić na grillu lub w piekarniku. Dodajemy je do dania głównego jako warzywo lub osobno jako przystawkę. AR
Szparagi zapiekane w boczku
Pęczek zielonych szparagów – 12 sztuk – czyścimy z piasku i myjemy. Każdy osobno zawijamy w paseczek boczku lub szynki parmeńskiej. Układamy na blachę zabezpieczoną papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Pieczemy 10–15 min, sprawdzając ich miękkość widelcem.
Pieczony łosoś ze szparagami i kremowym sosem
Świeżego łososia – ok. 300 g – marynujemy w białym winie dwie godziny. Potem skrapiamy oliwa, posypujemy solą, rozmarynem i pieprzem ziołowym. Umieszczamy go w specjalnym woreczku i pieczemy w temperaturze 220 stopni Celsjusza około pół godziny.
Pęczek szparagów gotujemy w wysokim garnku. Ich główki powinny wystawać ponad poziom wody, by miękły, gotując się na parze. W naczyniu szykujemy sos: kilka łyżek jogurtu greckiego mieszamy z łyżeczką czosnku. Upieczonego łososia podajemy z ugotowanymi szparagami i kremowym sosem.
Zupa krem z białych szparagów
Pęczek białych szparagów myjemy, odcinamy zdrewniałe końce, obieramy. Odkładamy główki. Łodygi wrzucamy do wrzątku na ok. 10 minut. Dorzucamy główki i gotujemy kolejne 10 min. Warzywa odsączamy, kroimy. Miksujemy je z 400 ml bulionu i doprowadzamy zupę do wrzenia. Zagęszczamy mąką przesmażoną na maśle i zabielamy śmietaną.