Jakie kwiaty siejemy w maju?
Na początku maja wysiewa się nasiona nagietka, ostróżki, słonecznika, wilca i powoju trójbarwnego, przy czym dwie rośliny wymienione na końcu - do pojemników. W tym czasie również wysadza się przygotowane wcześniej sadzonki kwiatów jednorocznych, w tym aksamitkę, aster chiński i czarnuszkę damasceńską. To także czas na wysadzanie do gruntu gipsówki, kocanki ogrodowej, lwiej paszczy, smagliczki i tujalki zatokowej. Potem przeczekuje się „Zimną Zośkę” i w drugiej połowie miesiąca można zabrać się za sadzenie celozji, cynii, gazanii, heliotropu, kobei, lobelii, nemezji, niecierpka, rezedy, słonecznika ozdobnego, szarłatu i żeniszka. Sadzonki korzeniowe maku wschodniego i przykwiatkowego umieszczamy w ziemi w końcu maja. W tym samym czasie do gruntu powinny trafić sadzonki stokrotki pospolitej, której kwiaty pokażą się dopiero za rok. Przez cały miesiąc można sadzić do gruntu funkie, pysznogłówki i tojady, a z rozsadnika lak pachnący i goździk brodaty, z kolei fasolę ozdobną do pojemników. Aż do sierpnia, wysiewa się kwiaty dwuletnie, takie jak bratki i niezapominajki.
W pierwszej dekadzie w ziemi powinny się znaleźć nasiona cynii, czarnuszki, łubinu, portulaki i kosmosu, a także juki karolińskiej, parzydła leśnego, dziwaczki, kocimiętki, rozchodnika, jastruna i przywrotnika. W drugiej połowie maja sieje się nasturcje, aksamitki i dynie ozdobne. Rośliny, które zakończyły już kwitnienie, w końcu miesiąca rozmnaża się przez podział kępy. Robi się tak z pierwiosnkami, barwinkiem, zawciągiem nadmorskim, a także skalnicami, rojnikami i rozchodnikami.
Jakie warzywa wysiać w maju?
W pierwszej dekadzie maja wysiewa się melony, rzodkiewkę i marchew późnych odmian. W tym czasie sieje się też brukiew, cukinię i kabaczki. Przez cały miesiąc do gruntu mogą wpadać nasiona pietruszki naciowej i późne odmiany korzeniowej, buraków cukrowych, kukurydzy, ogórka gruntowego, dyni, patisona, kopru i arbuza.
Polecany artykuł:
Jakie rośliny cebulowe i bulwiaste sadzimy w maju?
Do tych dwóch grup (będących bylinami) należą rośliny ozdobne, których część nadziemna zwykle zamiera zimą, a podziemna wiosną wypuszcza młode pędy. Cechą bylin odróżniającą je od innych roślin jest brak części zdrewniałych.
Pierwsze dni maja to ostatni dzwonek na sadzenie melisy lekarskiej, a pierwszy na sadzenie kopru włoskiego. W drugiej połowie miesiąca do ziemi trafiają cebule dalii, frezji, gloriozy, jaskra azjatyckiego, paciorecznika, tygrysówki pawiej, warkocznicy, zawilca wieńcowatego i śniadka. Sadzi się też wtedy rozsady hyzopu lekarskiego. W ostatniej dekadzie zaczyna się sadzenie cebul popularnego mieczyka gladioli, jego zupełnie inaczej wyglądającej odmiany - mieczyka abisyńskiego i cynobrówki ogrodowej.
Jakie zioła wysiewamy i sadzimy w maju?
Zioła bazylię i rukolę wysiewa się przez cały maj, by zebrać je w sierpniu. Z kolei bazylię pospolitą, zwaną też wonną (jeden z wielu gatunków bazylii) sadzi się w maju z rozsady lub wysiewa. To dobry moment na posadzenie rozsady estragonu i nasiona kolendry siewnej. Rozmaryn lekarski trafia do ogrodu na początku maja, podobnie jak szałwia i tymianek. Pietruszkę liściową i szczypiorek sadzi się przez cały miesiąc, rozsady majeranku w drugiej połowie maja, a oregano pod koniec.
Jakie drzewa i krzewy sadzimy w maju?
Te rosnące w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do jesieni). W pierwszych dniach maja trzeba zakończyć sadzenie drzew lub krzewów owocowych, podobnie jak ozdobnych drzewek i krzewów zrzucających liście. Początek miesiąca to także ostatni dzwonek by zasadzić wiśnie, śliwy i morele oraz drzewa i krzewy wiecznie zielone. Nie należy również zwlekać z zasadzeniem krzewów róż oraz zdrewniałych sadzonek porzeczek i winorośli. W maju, zawsze w dni pochmurne, sadzi się drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach lub z bryłą ziemi. Na sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami już za późno. Cały miesiąc jest najlepszą porą sadzenia roślin iglastych oraz azalii i rododendronów.
Jakie rośliny lubią swoje sąsiedztwo?
Wysiewanie niektórych gatunków ziół pomiędzy warzywami korzystnie wpływa na ich wzrost. Taką uprawę nazywamy współrzędną. Np. szałwię dobrze jest wysiać koło kapusty lub marchwi, mięta napędza wzrost sąsiadującej z nią fasoli, grochu, kapusty, kalarepy lub brokułów. Koper pasuje jak ulał do ogórków, a cząber ogrodowy do czosnku i cebuli.
Jakich roślin nie wysiewać i nie sadzić obok siebie?
Tak jak funkcjonują w ogrodzie stosunki dobrosąsiedzkie, tak istnieją duety nieznoszących się roślin. Buraków nie powinno się umieszczać obok fasoli i gorczycy, na fasolę źle działa cebula, podobnie jak czosnek pospolity, groch i mieczyk. Nie lubią się marchew z koprem, a ziemniak z ogórkiem i pachnącymi ziołami. Truskawki powinny znajdować się jak najdalej od pomidorów, fasoli i gorczycy, dla ziemniaka jest lepiej, gdy nie widuje dyń, kabaczków, słoneczników i pomidorów.