Rośliny balkonowe i tarasowe i do wnętrz
Wrzesień bywa zimny, szczególnie nocami; często pod koniec miesiąca występują pierwsze przymrozki. Kwitnące rośliny sezonowe, np. oleandry, pelargonie, fuksje, ołowniki, hibiskusy, lantany, uprawiane w pojemnikach, należy podlewać i nawozić tak długo, jak długo będą kwitły.
Zanim nadejdą mrozy trzeba je jednak przenieść z balkonów i tarasów do pomieszczeń. Do wnętrz wstawiamy także doniczkowe rośliny pokojowe, które latem wystawiliśmy na zewnątrz (nie należy ich zbyt długo przetrzymywać na dworze, ponieważ chłody, a zwłaszcza duża różnica temperatur między dniem, a nocą mogą im zaszkodzić). We wrześniu kończymy zasilanie roślin doniczkowych i ograniczamy ich podlewanie.
Jeśli chcemy przechować pelargonie, fuksje, uczepy, to trzeba je przygotować do przezimowania. Zaprzestajemy zasilania, a przed pierwszymi przymrozkami przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 10–15°C i skracamy pędy o 2/3 długości.
Staw
W pierwszej połowie miesiąca sadzimy i dzielimy rozrośnięte rośliny strefy bagiennej.
Na sadzenie roślin wodnych jest już za późno.
Pod koniec miesiąca, jeśli jest zimno i grożą przymrozki, przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Przycinamy pędy kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, np. uprawiane na obrzeżach stawów cantedeskie etiopskie (kalle), przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Mniej wrażliwe, np. większość grzybieni, opuszczamy w najgłębsze miejsce stawu (poniżej 1 m). Jeśli zbiornik jest płytszy, lepiej grzybienie włożyć do pojemnika z wodą i przenieść do widnej piwnicy. Do akwarium w pomieszczeniu o temperaturze 10–15°C przenosimy wrażliwe na chłód gatunki ryb.
Warto nad lustrem wody rozwinąć siatkę o średnicy oczek 1–1,5 cm – ochroni ona staw przed liśćmi spadającymi z drzew.
Trawnik
Wrzesień to dobra pora na zakładanie nowych trawników (z siewu lub z rolki) lub renowację tych, które nie wyglądają dobrze. Ponieważ trawa rośnie jeszcze dosyć intensywnie, kosimy ją nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli jest sucho, pamiętajmy o regularnym podlewaniu.
Kompost
Od spodu pryzmy możemy wybierać gotowy kompost, zwłaszcza wtedy, gdy dodawaliśmy w ciągu roku szczepionkę bakteryjną przyspieszającą rozkład masy organicznej. Na pryzmę kompostową stale dokładamy odpadki organiczne z gospodarstwa domowego i resztki roślinne z ogrodu. Pilnujemy, aby pryzma była wilgotna.
Nawozy zielone
Siejemy rośliny ozime, które przekopiemy wiosną. Na glebach lekkich – żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, na zwięzłych – rzepak.
Czytaj więcej na
Wrzesień w ogrodzie: Prace pielęgnacyjne
2010-09-09
8:30
Wrzesień to bardzo pracowity miesiąc dla ogrodników. Od tego, ile czasu poświęcimy naszemu ogrodowi, zależy jego wygląd w następnym roku. Szczególnie musimy się troszczyć o rośliny balkonowe, tarasowe i do wnętrz, stan naszego trawnika i oczka wodnego, a także o odpowiednie nawożenie roślin.