Jabłka i gruszki możemy przechować kilka tygodni. W tym celu zbieramy owoce nie w pełni dojrzałe i układamy w chłodnym, niezbyt suchym pomieszczeniu.
Owoce uszkodzone i słabo wykształcone przerabiamy od razu. Zrywamy i zbieramy spod drzew owocowych zeschnięte, zgniłe i porażone przez szkodniki lub choroby owoce, ponieważ mogą stać się źródłem infekcji.
Wrzesień to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych – rośliny zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy. W tym okresie oferta szkółek jest najbogatsza. Kupując drzewka bądź krzewy z odkrytymi korzeniami, należy zwrócić uwagę na sposób ich zabezpieczenia w szkółce.
Aby korzenie nie przeschły, powinny być przykryte ziemią lub wilgotnymi trocinami, a do transportu owinięte np. folią. Po przewiezieniu na miejsce wyjmujemy je z worków i wysadzamy na miejsce stałe. Jeśli nie możemy posadzić roślin od razu, można je zadołować (zadołowane mogą pozostać kilka tygodni).
Przed zakupem drzew i krzewów należy przygotować podłoże. Najpierw ziemię odchwaszczamy, potem zasilamy nawozami: potasowym i fosforowym, a następnie przekopujemy. Warto sprawdzić kwasomierzem odczyn podłoża.
Czereśnie i wiśnie dobrze rosną w ziemi o odczynie obojętnym (pH 7), jabłonie, grusze i porzeczki w lekko kwaśnym (pH 6,2–6,7), maliny, truskawki, poziomki oraz agrest w kwaśnym (pH 5,5–6,2), a borówka amerykańska najlepiej rośnie w podłożu bardzo kwaśnym (pH 4,2–4,5).
Czytaj więcej na