Wrzosy w doniczkach i ogrodzie. Jak o nie dbać?

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogórd

Wrzosy w ogrodzie i na balkonie będą dłużej kwitły. Wystarczy domowa odżywka

2024-08-16 11:14

Czym nawozić wrzosy, żeby długo kwitły i nie usychały? Wrzosy na balkonie i w ogrodzie mogą być tak samo piękne, jak w naturalnym środowisku. Te przecudne rośliny z powodzeniem możemy uprawiać w domowych warunkach, wystarczy dobrać odpowiednią ziemię i zastosować kilka zasad pielęgnacji.

Jeśli twoje wrzosy usychają mimo podlewania, prawdopodobnie robisz to źle. Rośliny będą kwitły jak szalone, jeśli wykorzystasz do nawadniania gleby deszczówkę. Możesz także podlewać je wodą z kranu, ale pamiętaj, by była odstana i pozbawiona wapnia. Warto dodać do niej odrobinę nawozu zakwaszającego. Zrobisz go w domu, wykorzystując fusy z kawy.

Wrzosy w ogrodzie i na balkonie będą dłużej kwitły. Wystarczy domowa odżywka

Żeby wrzosy kwitły jak najdłużej, ogrodnicy radzą, podlewać je odstaną wodą albo deszczówką. Trzeba także uważać, by nie zraszać kwiatów. Wrzosy dobrze rosną w lekko kwaśnej glebie, dlatego ogrodnicy zalecają dodawanie kawowych fusów do wody, której używamy do kwiatów. Wystarcza dwie łyżki na litr wody. Taką mieszanką można zasilać wrzosy raz na dwa tygodnie. Można też podsypać wrzosy korą. Poza tym nie wolno zapominać o utrzymywaniu lekko wilgotnego podłoża. Z kolei nadmiar wody, może doprowadzić do gnicia korzeni, rozwoju chorób i w konsekwencji obumarcia rośliny. Wrzosy w ogrodzie i w doniczce nie lubią zraszania, dlatego trzeba je podlewać przy samej glebie.

Sadzenie i pielęgnacja wrzosów

Wrzosy są bardzo wymagające w kwestii podłoża, dlatego, jeśli marzy nam się piękne wrzosowisko w ogrodzie, czasami trzeba wymienić glebę. Wybierając ziemię do wrzosów, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wrzosy, które rosną w lasach, znakomicie czują się na piaszczystej glebie, jednak ogrodowe odmiany wrzosów mają większe wymagania. Najlepsza będzie ziemia próchnicza — przepuszczalna i żyzna o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest raczej ciężka i gliniasta, trzeba będzie ją wymienić. W miejscu, w którym chcemy posadzić wrzosy, wybieramy podłoże na głębokość około 20-30 cm. Na dno wsypujemy żwir, a resztę wypełniamy ziemią odpowiednią dla wrzosów wymieszaną z torfem w proporcjach 1:1. Przygotowując miejsce na wrzosowisko w ogrodzie lub na działce o żyznej ziemi wystarczy dodać około 15 cm warstwę kwaśnego torfu, a następnie wymieszać i sadzić wrzosy. Odpowiednia ziemia do wrzosów to połowa sukcesu uprawy tej rośliny. Choć krzewinki nie są bardzo wymagające, to niewielu osobom udaje się utrzymać je na dłużej. Częstym błędem w pielęgnacji wrzosów jest źle dobrane stanowisko. Żeby wrzosy kwitły każdej jesieni i przez długie lata potrzebują nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu. Wrzosy nie lubią nadmiaru wody i zraszania liści, dlatego trzeba podlewać je dość obficie, ale rzadko. Rośliny mają płytki system korzeniowy, dlatego warto obsypać je korą, która latem zapobiegnie wysychaniu gleby, a zimą ochroni przed mrozem. Warto także zasilić je szczepionką mikoryzową. Preparat zawiera szczątki grzybów, które wzmacniają system korzeniowy. Dzięki temu rośliny są zdrowsze i bujniejsze. Zamiast gotowego preparatu można wykorzystać garść ziemi z leśnego wrzosowiska (o ile pozwoli nam leśniczy). Żeby cieszyć się wrzosami przez długie lata, nie wolno zapominać o przycinaniu i odpowiednim zimowaniu rośliny. Cięcie jest niezbędne, jeśli chcemy, by wrzosy były zdrowe i ładnie wyglądały, tworząc fioletowe, białe lub różowe (w zależności od gatunku) poduchy. Rośliny przycinamy wiosną. Ręcznym sekatorem usuwamy wyschnięte już pędy kwiatostanowe. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić w bezdeszczowy dzień. Jeśli chwilę później zapowiadane są przymrozki, warto przykryć krzaczki agrowłókniną. Zimowanie wrzosów trzeba rozpocząć już jesienią. Nie wszystkie odmiany są tak samo odporne na mróz. Dlatego zaraz po pierwszych przymrozkach, rośliny trzeba osłonić gałęziami jedliny lub zimową agrowłókniną. Warto też strzepywać śnieg z gałązek.

Jak dbać o wrzos w doniczce?

Wrzosy w doniczce to idealna jesienna ozdoba balkonów i domowych parapetów. Pięknie kwitną aż do pierwszych przymrozków, jednak rzadko zdarza się, by przetrwały do kolejnego sezonu. Niemniej również doniczkowe wrzosy mogą być wieloletnie. Trzeba je regularnie i umiarkowanie podlewać oraz ustawić na jasnym słonecznym stanowisku. Zimą koniecznie zabezpieczamy doniczkę przed mrozem. Sprawdzi się styropian. Warto, także ustawić wrzosy w miejscu osłoniętym od wiatru, deszczu i śniegu. Niestety, jeśli marzą nam się wrzosy w domowych warunkach, trudno będzie je utrzymać dłużej niż miesiąc. W domu szybko usychają.

ZOBACZ TEŻ: Z Dolnego Śląska do USA i Korei Południowej. PLL LOT wspiera polską kulturę winiarską

Quiz o pogodzie w polskich przysłowiach. My zaczynamy, Ty kończysz. Bijemy brawo przy wyniku 7 na 10

Pytanie 1 z 10
W marcu jak…
Kwitnące wrzosy symbolem jesieni!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki