Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

i

Autor: Getty images Wstydliwe dziecko. Jak zapobiegać i wspierać?

Wstydliwe dziecko. Jak zapobiegać i wspierać?

2021-11-02 10:19

Wstyd odczuwany może być dopiero wtedy, gdy potrafimy wziąć odpowiedzialność za swoje postępowanie. Dlatego nie pojawia się u najmniejszych dzieci. Jego występowanie zauważać możemy dopiero, kiedy dziecko wchodzi w życie społeczne, wystawia się na ocenę i podejmuje coraz to nowsze relacje interpersonalne. Jak zatem regulować tę emocję, aby u młodych ludzi nie stała się krzywdzącą i hamującą?

Wstyd kojarzony jest z negatywnym odczuciem. To on jednak pomaga człowiekowi w trzymaniu się norm społecznych oraz braniu odpowiedzialności za ważne sprawy. Wstyd pojawia się dzięki wrażliwości emocjonalnej i wysokiej samoświadomości jednostki. Jego przeżywanie może być regulowane, aby nie zawsze miało mocno negatywne skutki dla nas samych. Procesów takich powinniśmy uczyć się od dzieciństwa.

Otwartość emocjonalna

Inwestowanie w rozwój emocjonalny i samoświadomościowy dziecka w obecnych czasach wydaje się priorytetem. Jeśli jednak wymagania dotyczące tych kierunków rozwoju, staną się zbyt wysokie dla naszej pociechy - może to wpłynąć na pojawianie się patologicznego wstydu w przyszłości. Dziecko powinno przede wszystkim nabywać umiejętność bycia autentycznym, ze wszystkimi swoimi emocjami. Gdy nie będzie ich ukrywać, nie pojawi się przesadzone poczucie wstydu.

Odcinanie się od pojedynczego zdarzenia

Naucz dziecko, że kiedy coś mu nie wyjdzie lub w jakiś sposób ośmieszy się - powinno odciąć się od danej sytuacji. Pojedyncze zdarzenia nie świadczą o jego osobie. Twój potomek musi mieć poczucie, że jego wartość nie zależy od takich jednorazowych pomyłek, niepowodzeń.

Pozwalaj na wstyd w odpowiednich sytuacjach

Kiedy Twoje dziecko odczuwa wstyd lub poczucie winy wtedy, gdy dokona czegoś złego - nie tłum tego uczucia! Gdy celowo zrobi krzywdę rówieśnikowi, powinno odczuwać wstyd. Takie sytuacje rozwijają jego empatię i wzmacniają trzymanie się pewnych zasad społecznych.

Sonda
Jak często szukasz porad dotyczących wychowania?
Pierwsza miłość. Wypadek Michała z kochanką. Ostry flirt Marysi z Wenerskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają