Przed samotnymi matkami staje wiele trudności do przezwyciężenia. Muszą one radzić sobie nierzadko z faktem odejścia ojca dziecka – może chodzić tutaj o śmierć bądź zerwanie. Z drugiej strony bycie samotną matką w społeczeństwie często spotyka się ze stereotypowaniem oraz niezrozumieniem.
Pamiętanie o męskim punktu widzenia
Samotna matka powinna spełniać taką rolę, aby młodemu człowiekowi zapewnić męskie towarzystwo, z którego warto brać przykład. Pomimo damskiego punktu widzenia na wychowanie, warto zatem dbać o to, aby dziecko pozostawało otwarte również na kontakty z mężczyznami.
Dostęp do innego rodzaju rozrywki
Dzieci, a w szczególności chłopcy, wychowywani przez samotne matki mają inne zasoby niż ich rówieśnicy. Kobiety częściej są estetkami zainteresowanymi sztuką, literaturą czy różnego rodzaju robotami ręcznymi. Dzięki nim młodzi ludzie będą mieli większy dostęp do zdobywania tego typu manualnych i artystycznych umiejętności.
Emocjonalne otwarcie
Wychowanie potomka jedynie przez matkę może pomóc w jego otwarciu uczuciowym. Otóż kobiety częściej i chętniej poruszają w rozmowie tematy, związane z ich emocjami i przeżyciami wewnętrznymi. Poprzez częste spotykanie się z tym tematem, dziecko wychowane przez samotną matkę może mieć w sobie większą łatwość niż rówieśnicy, do wyrażania głośno i w odpowiedni sposób, swoich emocji. Pomoże im to w przyszłości dbać o higienę psychiczną.
Świadomość siebie
Kobiety inwestują wiele sił w dogłębne poznanie samej siebie. Podejmują wiele prób, aby móc być ze sobą szczerą i mieć świadomość tego, co jest dla niej dobre, a co nie. Dziecko wychowane w podobnej wiedzy, w prostszy sposób będzie potrafiło otrzeć do własnego wnętrza, aby zrozumieć czego mu potrzeba, jakie jest jego powołanie oraz odkryć moc swojej asertywności.