Mycie podłóg bez smug. Jak zrobić domowy płyn?

i

Autor: Shutterstock

Czysty dom

Wyciskam i mieszam z trzema składnikami. Ten domowy płyn do mycia podłóg to cudo. Nie ma smug, a w domu pięknie pachnie i jest higienicznie czysto

2024-05-07 13:31

Jeśli marzą ci się higienicznie czyste podłogi bez smug, ale chcesz sprzątać tanio i bezpiecznie, zrób domowy płyn do podłóg. Wystarczy kilka składników, które nie szkodzą naszemu zdrowiu, ale skutecznie czyszczą zabrudzone powierzchnie. Oto przepis na domowy płyn do podłóg.

Jak myć podłogi z paneli lub płytek, żeby były czyste i bez smug? Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać fortuny na drogie detergenty dostępne w sklepach. Lepiej zrobić taki płyn domowym sposobem, szczególnie jeśli dbamy o zdrowie i środowisko. Wystarczy niewiele składników, które w większości znajdziemy w kuchni.

Wyciskam i mieszam z trzema składnikami. Ten domowy płyn do mycia podłóg to cudo. Nie ma smug, a w domu pięknie pachnie i jest higienicznie czysto

Blask podłóg i zapach świeżości w całym domu – taki efekt uzyskasz, używając naturalnego płynu do mycia podłóg. Żeby go zrobić, potrzebujesz jedynie: szklankę wody, łyżeczkę startego szarego mydła, sok wyciśnięty z dwóch cytryn oraz szklankę octu spirytusowego. Wiorki szarego mydła rozpuść w wodzie, następnie przelej ją do butelki. Dodaj sok z cytryny oraz ocet. Zakręć butelkę i potrząśnij kilka razy, aż wszystkie składniki się połączą. Nie zdziw się, jeśli pojawi się piana, to naturalne. Po połączeniu i wymieszaniu składników płyn jest gotowy do użycia. Zmieszaj go z wodą w proporcjach: 200 ml na litr wody. Choć może się wydawać, że ocet i ładny zapach nie idą w parze, to uwierz mi, ten specyficzny fetor szybko się ulatnia. W mieszkaniu unosi się tylko ożywczy aromat cytryn, a antybakteryjne działanie octu spełniło swoją funkcję. Używając takiego płynu dbasz o zdrowie swoje i bliskich. Oszczędzasz pieniądze i chronisz środowisko.

Jak zrobić naturalny środek czyszczący? Wykorzystaj skórki z mandarynek i ocet

Skórki, które zostaną po zjedzeniu kilku mandarynek (wszyscy wiem, że na jednej konsumpcja się nie kończy), umieszczamy w słoiku, zalewamy octem spirytusowym (do ¾ wysokości), zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Żeby podkręcić aromat i zwiększyć właściwości antybakteryjne mandarynkowego płynu, warto dodać do słoika także kilka goździków. Po tym czasie odcedzamy płyn i gotowe. Po dwóch tygodniach odcedzamy koncentrat. Kiedy ocet z mandarynkowych skórek jest już gotowy właściwie cała praca związana z przygotowaniem domowego płynu do czyszczenia podłóg lub szafek kuchennych już za nami. Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem brudu i rozpuszczaniem tłuszczu. Dlatego wystarczy dodać, go do ciepłej wody i preparat do sprzątania gotowy. Proporcje zależą, od jakiej tego mocy płynu potrzebujemy, ale zazwyczaj wystarcza 100 mililitrów na 2 litry ciepłej wody.

ZOBACZ TEŻ: To mój sposób na komary i meszki. Ustawiam na parapecie i mam spokój od tych wkurzających krwiopijców

W galerii poniżej znajdziesz więcej sposobów na sprzątanie naturalnymi środkami czystości

Quiz. Stolice świata. Trudny test o stolicach państw. Stawiamy piątkę już za 6/10
Pytanie 1 z 10
Coś prostego na rozgrzewkę. Canberra to stolica jakiego państwa?
Ci celebryci robią karierę, nawet bez matury! Będziesz w szoku, kto znalazł się na liście
Listen to "Kwiatki św. Franciszka. Streszczenie, bohaterowie, problematyka" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki