Przeurocze imię dla dziewczynki zyskuje coraz większą popularność

i

Autor: Shutterstock

Imiona żeńskie

Wyjątkowe imię dla dziewczynki zyskuje coraz większą popularność. Rodzice upodobali sobie imię z powieści Sienkiewicza. "Urzędnicy powinni odmówić". Udało się tylko 4 rodzicom

2024-02-01 11:28

Niektórzy rodzice coraz chętniej eksperymentują i szukają wyjątkowego imienia dla swojej córki. Inspiracją bywają ulubieni bohaterowie filmów, czy książek. Ostatnio rodzice upodobali sobie imię z powieści Sienkiewicza. Co na to urzędnicy? Okazuje się, że do tej pory jedynie 4 rodzicom udało się nadać to imię dla dziewczynki swoim córkom.

Wyjątkowe imię dla dziewczynki zyskuje coraz większą popularność. Rodzice upodobali sobie imię sienkiewiczowskie

Choć od lat w rankingach popularnych imion królują te tradycyjne, to jednak niektórzy rodzice stawiają na rzadkie i oryginalne imiona dla swoich córek. I tak wśród Zoś, Maryś i Hań, coraz częściej pojawiają się imiona żeńskie, które były modne kilka pokoleń temu. Ostatnio głośno zrobiło się za sprawą imienia, które Polacy znają z jednej z powieści historycznych autorstwa Henryka Sienkiewicza. Pewni rodzice postanowili nadać swojej córce imię Jagienka. Nie spodobało się to zarówno urzędnikom, jak i językoznawcom. Dlaczego? Otóż ci rodzice nie wybrali imienia Jagna, a jego zdrobnienie, a to zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami jest zakazane. Jednak jak się okazuje, niektórym rodzicom udało się nazwać swoją córkę Jagienką. W samym 2022 roku nadano je 4 razy, a jak podaje portal jakiemie.pl - łącznie nosi je aż 214 kobiet.

"Imię to niewątpliwie jest formą zdrobniałą imienia Jagna, które nawiasem mówiąc, też jest formą zdrobniałą imienia Agnieszka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego) kierownik urzędu stanu cywilnego powinien odmówić nadania imienia w formie zdrobniałej. Pomimo to bez przeszkód nadawane jest imię Jagna, natomiast, o ile mi wiadomo, kierownicy urzędów stanu cywilnego słusznie odmawiają nadawania imienia Jagienka" - pisze w swojej opinii jeden ze specjalistów, prof. dr hab. Walery Pisarek.

Zakazane imiona żeńskie w Polsce

Prawo polskie nie zezwala na nadawanie imion pochodzących od wyrazów pospolitych, czy nazw geograficznych. Co więcej, imię dla dziewczynki nie może być dla dziecka obraźliwe i powinno zachowywać polską pisownię. Nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion pisanych osobno. Rodzice z pewnością nie mogą liczyć także na to, że urzędnik zarejestruje imię ich dziecku, które będzie zdrobnieniem lub nie będzie jasno wskazywało na płeć malca.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki