Wypadają ci włosy? Sprawdź, co może być przyczyną i jak temu zapobiec

2015-01-13 11:30

Wypadanie włosów to częsty problem wielu kobiet. Jeśli dręczy cię nadmierna utrata włosów, należy szybko znaleźć przyczynę. Sprawdź, co może powodować wypadanie włosów i jak temu zapobiec.

Każdego dnia tracimy około 100 włosów i jest to zupełnie naturalne. Niepokój powinno budzić nadmierne wypadanie włosów, które jest częstym problemem kobiet, a jego przyczyn może być wiele.

Konkretny powód wypadania włosów można poznać dzięki badaniu trychologicznemu. Polega ono na szczegółówej analizie stanu skóry głowy, mieszków włosowych, włosów czy faz ich wzrostu. Podczas badania sprawdza się również poziom hormonów w organizmie.

Przyczyny wypadania włosów

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest zaburzona gospodarka hormonalna. Może to być wysoki poziom testosteronu, niski poziom estrogenu, nadmiar prolaktyny, ale i źle dobrane pigułki antykoncepcyjne. Również nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy mają znaczny wpływ na kondycję włosów. Leki przeciwkrzepliwe, reumatyczne, nasercowe, nadciśnieniowe mogą nasilać problem. Skoki wagi zaś sprawiają, że włosy stają się cienkie i matowe. Skóra głowy narażona jest również na zakażenia grzybicze, które także mogą być przyczyną wypadania włosów.

Zobacz: Krótkie fryzury są na topie! Wszystkie gwiazdy obcinają swoje włosy

Nadmierne wypadanie włosów może być także związane z długotrwałym stresem, który osłabia cebulki włosowe, często powodując łysienie! Przez silne doznanie (np. śmierć bliskiego) kobieta może nawet stracić wszystkie włosy. Warto zasięgnąć wtedy pomocy terapeuty.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Farbowanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie, prostowanie, kręcenie, tapirowanie również szkodzą włosom, tak samo jak i niektóre kosmetyki (lakier, guma, żel). Dla słabych i wypadających włosów wskazane jest stosowanie wzmacniającej je biotyny. Rozczesywanie na mokro bez odpowiedniej odżywki łamie włosy, a nawet wyrywa je ze skóry. To samo dzieje się przy mocnym zaczesywaniu kucyków czy koków.

W razie znacznej utraty włosów można maskować ubytki na wiele sposobów. Często wystarczy zmiana fryzury, aby nadać włosom objętości. Dostępne są również dopinki, treski, peruki. Można zagęścić włosy naturalnym włosiem czy zastosować uzupełnianie ubytków bez pomocy chirurga. Pasma wszczepiane są w cienką mikroskórę, która pod wpływem temperatury ciała zespala się ze skórą.

Aby wzmocnić włosy, zadbaj o dietę. Wzbogać ją o produkty, zawierające żelazo, selen i cynk oraz witaminy E, C, F i z grupy B. Jedz dużo warzyw (głównie czerwonych, ciemnozielonych i pomarańczowych), owoców, ryb morskich, przetworów mlecznych, mąki żytniej, otrębów, fasoli i kakao.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają