Wypalenie zawodowe wpływać może negatywnie na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Jest ono szczególnym rodzajem choroby, wywoływanej przez stres i zbyt wysoko stawiane wymagania. Gdy na gruncie zawodowym nie możemy osiągnąć wyznaczonego celu, pojawia się uczucie niepowodzenia, które może negatywnie oddziaływać na ludzki organizm.
Skąd bierze się wypalenie?
Wbrew pozorom samo przemęczenie nie wywołuje wypalenia zawodowego. Do jego powstania przyczynia się bowiem przede wszystkim stawianie zbyt wysokich wymagań wobec samego siebie i chroniczny stres.
Najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe możemy być, gdy jesteśmy perfekcjonistami. Ważnym jest, aby nie traktować pracy jako sensu swojego życia. Zaangażowanie w pracę powinno być odpowiednie – zbyt niskie nie przyniesie nam odpowiednich korzyści, natomiast zbyt wysokie może stać się główną przyczyną pojawiania się wypalenia zawodowego.
Taka praca przybliży Cię do wypalenia zawodowego
Żeby uniknąć wypalenia zawodowego upewnij się, że Twoja praca nie charakteryzuje się poniższymi cechami:
- Zbyt duża ilość obowiązków;
- Presja ze strony pracodawcy/deadline’ów;
- Duży chaos organizacji pracy;
- Sztywna kontrola postępów;
- Niedostateczne wynagrodzenie;
- Występowanie konfliktów.
Zapobieganie wypaleniu
Walka z wypaleniem
Jeśli jednak już zauważysz u siebie elementy wypalenia zawodowego, popracuj nad swoimi umiejętnościami psychicznymi. Osądź z czym masz problem i postaraj się to poprawić. Może to być np. radzenie sobie ze stresem, asertywność czy zażądanie czasem.