Wysadzamy rozsadę

2010-05-23 4:00

Z rozsady uprawiamy rośliny, które, gdybyśmy je wiosną wysiali do gruntu, w naszym klimacie nie zdążyłyby zakwitnąć przed zimą

Pomidory, paprykę, bakłażany, kawony, melony i seler oraz bardzo wiele kwiatów, choćby lwie paszcze, begonie, astry chińskie, goździki ogrodowe, kocanki, lewkonie letnie, petunie, aksamitki, werbeny i cynie. Część warzyw, np. sałatę, cukinię, ogórki, patisony i kabaczki, uprawia się z rozsady po to, żeby uzyskać wcześniejsze i lepsze plony.

Najpierw hartowanie

Gotową rozsadę kwiatów lub warzyw przed wysadzeniem trzeba zahartować. Rośliny, dotąd trzymane były w domu na parapecie lub w szklarni, muszą przywyknąć do życia w naturze. Na dwa tygodnie przed posadzeniem sadzonki trzeba zacząć przyzwyczajać do nowych warunków. Hartowanie polega na codziennym wystawianiu roślin do ogrodu. Wybieramy w tym celu miejsce chłodne, zacienione, ale osłonięte od wiatru. Codziennie pobyt rozsady w ogródku powinien być dłuższy. Na 2 dni przed wysadzeniem nie zabieramy już roślin na noc. Trzeba również stopniowo ograniczać podlewanie rozsady, aż do ostatniego dnia przed wysadzeniem.

Do gruntu przesadzamy po "zimnej Zośce", czyli po 15 maja. Najkorzystniej dla roślin będzie, jeżeli zrobimy to w pochmurny, deszczowy dzień. Jeśli pożądana pogoda nie dopisze, wysadźmy rozsadę późnym popołudniem.

Przesadzanie krok po kroku:

Przekopujemy, usuwamy chwasty i wzbogacamy ziemią kompostową glebę, do której przesadzimy rośliny.

W dniu poprzedzającym przesadzenie starannie podlewamy sadzonki, aby przy wysuwaniu z pojemników ziemia trzymała się korzeni roślin.

W przygotowanym podłożu robimy dołki, np. lekko zaostrzonym kołkiem. Odległości między roślinami są różne dla różnych gatunków i odmian. Większość kwiatów sadzimy w odległościach 20x25 cm, a kalafiory wczesne nawet 50x50 cm.

Delikatnie wyjmujemy sadzonki z doniczek lub innych pojemniczków i sadzimy je do gruntu w ten sposób, by ziemia sięgała do nasady najniż-szych liści, ale by nie zakryła pąka wierzchołkowego.

Dość mocno ugniatamy ziemię wokół posadzonych roślin.

Obficie podlewamy posadzone rośliny, po czym posypujemy grunt wokół nich suchą ziemią, co zapobiegnie parowaniu wody.

W przypadku niektórych sadzonek, np. sadzonek kalafiorów, stosuje się ochronę przed chłodem - okrywanie kołpakami z pergaminu. Kołpak robimy przez zwinięcie papieru w kształcie stożka i przetknięcie go patyczkiem. Przy przykrywaniu rośliny patyczek wtyka się w ziemię. Kołpaki usuwamy najpóźniej po dwóch tygodniach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają