Co prawda można skorzystać z gotowych sadzonek albo już ukształtowanych roślin, ale prawdziwemu ogrodnikowi największą przyjemność sprawia obserwowanie wzrostu roślin. Wysiewanie nasion do pojemników ma jeszcze wiele innych zalet: jest tańsze niż kupno sadzonek i pozwala wybrać najciekawsze, najbardziej egzotyczne z odmian roślin.
Wysiewa się głównie nasiona kwiatów jednorocznych. Część z nich można wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale zdecydowana większość wymaga szczególnych warunków kiełkowania, potem pikowania i dopiero na koniec wysadzania do ziemi.
Do pojemników wysiewa się rośliny o przedłużonym okresie wegetacji ,np. petunię, żeniszek, lobelię, portulakę, werbenę i szałwię. Najlepszym do tego terminem jest luty. Jak to zrobić? Najpierw należy wypełnić pojemnik podłożem (odpowiednim dla danego rodzaju rośliny, zazwyczaj jest to podane na opakowaniu z nasionami). Następnie, zgodnie z zaleceniem, sypie się wskazaną ilość nasionek i przysypuje cienką warstwą piasku lub ziemi. Pojemniki umieszcza się w jasnym, ale niezbyt ciepłym miejscu, np. na parapecie lub na werandzie. Na koniec należy przykryć pojemniki szkłem, aby zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednią ilość wilgoci. Kiedy zaczną kiełkować, szybę trzeba zdjąć, ale zaleca się, by to robić stopniowo, za każdym razem nieco bardziej odchylając przykrycie.
Gdy rośliny już się rozrosną, trzeba je przepikować. Do gruntu wysadza się dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków.