Przylądek dobrej kąpieli zapewnią nam w łazience urządzenia z hydromasażem. Panel prysznicowy, wanna z hydromasażem, sauna lub kabina masażowo-natryskowa pozwalają w domowym zaciszu korzystać z przyjemności, które dotąd były dostępne w luksusowych ośrodkach SPA i wellness. Dzięki tym udogodnieniom w łazienkowych sprzętach szybko odzyskamy siły witalne, ponieważ wodny masaż nie tylko regeneruje i rehabilituje, ale także wpływa relaksująco na nasze samopoczucie.
Jeśli choć raz skorzystaliśmy z sauny, wiemy, jak wspaniale ożywia i relaksuje kąpiel parowa. Dysponując dużą łazienką, możemy sobie pozwolić na zainstalowanie w niej choćby niewielkiej kabiny dwuosobowej. Szczególnie polecaną sauną jest tylarium (kąpiel parowo-ziołowa). Nie wymaga ona bardzo wysokich temperatur (45-65ĄC), dzięki czemu mogą z niej korzystać również osoby starsze i małe dzieci.
Domowym sposobem
Nawet jednak nie dysponując dużą łazienką czy specjalistycznymi urządzeniami zapewniającymi wypoczynek i dbanie o siebie w stylu wellness, możesz skorzystać z dobrodziejstw SPA. Nie mniej przyjemną alternatywą jest oddanie się długiej kąpieli z pachnącymi olejkami. Przed przystąpieniem do niej przygotuj się. To ma być ceremonia. Przede wszystkim znajdź czas tylko dla siebie. Wyłącz telefon, nastaw płytę ze spokojną muzyką, zapal świecę lub kadzidełko o miłym zapachu. Ciało należy przygotować do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, najlepiej robiąc peeling złuszczający naskórek i poprawiający ukrwienie i dotlenienie komórek.
Potem można zanurzyć się w wodzie z odżywczymi i natłuszczającymi skórę olejkami, solami, czy rozpuszczonymi zapachowymi kulkami. Zdrowym zwieńczeniem tych zabiegów będzie filiżanka zielonej herbaty (wszak Azja Południowo-Wschodnia uznawana jest za kolebkę medycyny, której celem jest harmonia duszy i ciała), a najlepiej jej mieszanki z wybranymi dodatkami, np. cytryną i imbirem, kardamonem i pomarańczą.
Zalety hydromasażu
Już starożytni wiedzieli, że woda służy nie tylko zabiegom higienicznym, ale też pomaga dbać o zdrowie. Masaż wodny przede wszystkim głęboko relaksuje. Delikatny szum wody odpręża, a w zależności od rodzaju, natężenia i czasu trwania kąpieli prąd wody może pomóc w zmniejszeniu problemów kosmetycznych i zdrowotnych: likwidacji cellulitisu, odpoczynku i rozluźnienia przetrenowanych mięśni, poprawia przemianę materii, krążenie krwi i limfy. Trzeba jednak pamiętać, że tylko po konsultacji z lekarzem można podjąć terapię hydromasażem w poważniejszych schorzeniach.