Sposób na pleśń w doniczce

i

Autor: Shutterstock

Rośliny doniczkowe w domu

Wystarczą 2 łyżeczki, aby pozbyć się pleśni z doniczki. Wybije wykwity w ekspresowym tempie i wzmocni roślinę. Sposób na pleśń w doniczce

2025-01-14 11:36

Pleśń w doniczce pojawia się nagle i niestety zagraża zdrowiu i kondycji rośliny. Dlatego, gdy zobaczysz białe wykwity na ziemi, od razu reaguj. Tu wystarczy rozsypać dosłownie dwie łyżeczki tej przyprawy, aby pozbyć się pleśni z doniczki i uratować swoją roślinę. Wybije wykwity w ekspresowym tempie i wzmocni roślinę. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się pleśni w ziemi.

Wystarczą 2 łyżeczki, aby pozbyć się pleśni z doniczki. Wybije wykwity w ekspresowym tempie

Wbrew obawom, pleśń w doniczce jest dość powszechnym zjawiskiem i nie zawsze wiąże się ona z popełnionymi błędami w pielęgnacji roślin. Jednak jest to problem nie tylko estetyczny, ale może być fatalny w skutkach dla naszej rośliny. Grzyb przedostaje się w głąb ziemi i blokuje dostarczanie korzeniom składników mineralnych. Z czasem kwiat może marnieć, a nawet obumrzeć. I dlatego, jeśli zauważysz, że na powierzchni gleby, w której zasadzona jest roślina, pojawił się białawy nalot, to szybko reaguj. Oprócz wielu sklepowych specyfików zwalczających pleśń w doniczce są też równie skuteczne domowe sposoby. Jeden z nich jest tani i ekologiczny, a przyprawę zwalczającą pleśń w ziemi ma chyba każdy z nas w swojej kuchni. Chodzi o cynamon, który nie tylko zwalczy pleśń, dzięki swoim właściwościom grzybobójczym, ale również zapobiegnie jej ponownemu wystąpieniu. Wystarczy dwie łyżeczki rozsypać na wierzchniej warstwie gleby i wymieszać go z ziemią. 

Domowy sposób na pleśń w doniczce

Oprócz cynamonu do zwalczania pleśni w doniczce można wykorzystać również sodę oczyszczoną, stosując ją w takim sam sposób jak cynamon. Również drożdże są polecane, jako domowy środek na pleśń. Mają one nie tylko doskonałe właściwości zwalczające pleśń i grzyby, ale także posiadają wiele wartości odżywczych niezbędnych roślinom. W drożdżach znajdziemy między innymi białko, witaminy z grupy B, witaminę E, potas, fosfor, magnez, mangan, jod, wapń, cynk i żelazo. Taki domowy nawóz z drożdży nie tylko ogranicza występowanie drobnoustrojów, które mogłyby wywołać poważne choroby u roślin, ale też wzmacnia system korzeniowy oraz pobudza rośliny do wzrostu.

Quiz dla wprawionych ogrodników. Czy rośliny Cię lubią, a Ty wiesz o nich wszystko? Za 7/10 bijemy brawo!
Pytanie 1 z 10
Która z poniższych roślin jest znana z intensywnie pachnących kwiatów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki