Odżywka do zamiokulkasa

i

Autor: shutterstock

Pielęgnacja roślin w domu

Wystarczy 1 łyżeczka, aby uratować marniejącego zamiokulkasa. Momentalnie odbija i rośnie jak szalony. Domowa odżywka do zamiokulkasa

2024-10-24 12:45

Zauważyłaś, że Twój zamiokulkas zmarniał - jego liście zżółkły i łodygi opadły? Działaj szybko, a zdążysz jeszcze uratować marniejącego zamiokulkasa. Tu wystarczy jedna łyżeczka, aby odżywić roślinę, dać jej "kopa" do wzrostu i wypuszczania nowych pędów. Ten domowy nawóz do zamiokolkasa wielokrotnie ratować rośliny doniczkowe w moim domu.

Wystarczy 1 łyżeczka, aby uratować marniejącego zamiokulkasa. Momentalnie odbija i rośnie jak szalony

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w domach Polaków. Intensywnie zielone liście i długie łodygi robią wrażenie i pięknie zdobią wnętrza. Niestety dosyć często bywa, że roślina nie chce wypuszczać nowych liści, jej łodygi zaczynają opadać, a liście zżółknąć. Wówczas wiele z nas zastanawia się, co zrobić, aby uratować marniejącego zamiokulkasa? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy roślina nie jest przelana. Przelany zamiokulkas gnije od korzeni, następnie gubi liście. Najlepiej podlewać go w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie. Do nawadniania używamy odstanej wody w temperaturze pokojowej. Kolejną ważną kwestią jest odżywienie zamiokulkasa. W tym celu zastosuj domowy nawóz z żelatyny, który wzbogaci roślinę o potrzebny jej azot. W efekcie poprawi ukorzenienie, wzmocni obecne liście i sprawi, że pojawią się nowe. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę żelatyny w szklance gorącej (niewrzącej) wody. Gdy ostygnie, dodaj jeszcze trzy szklanki zimnej wody i podlej zamiokulkasa. Powtarzaj ten zabieg raz w miesiącu, a zamiokulkas będzie rósł jak szalony.

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści z kilku powodów. Czasami jest to zbyt mała lub tez za duża doniczka, brak światła, niewłaściwe podlewanie albo nieprawidłowe pH gleby. Jak powinna wyglądać pielęgnacja zamiokulkasa, aby rósł jak szalony? Otóż najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie. Podczas przesadzania kwiatu wybieramy ceramiczną doniczkę, kilka centymetrów większą od poprzedniej. Jeśli chodzi o stanowisko odpowiednie dla zamiokulkasa, powinno być jasne jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina toleruje także częściowe zacienienie. Warto też pamiętać, że łodygi zamiokulkasa wyginają się w kierunku światła dlatego, jeśli chcemy cieszyć się ładnym kształtem, pamiętajmy o obracaniu doniczki co jakiś czas.

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki