Wystarczy czubata łyżka dodana do pralki, a ręczniki będą pachnące i mięciutkie
Pranie ręczników to wbrew pozorom bardzo ważny temat. Mają one regularny kontakt zarówno z ludzkim naskórkiem, jak i wilgocią. Sprawia to, że materiał ręczników staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ręczniki podczas prania się gotowało. Panowała zasada, że wyższa temperatura lepiej zabija wszelkie zarazki. Dzisiejsze pralki oraz detergenty sprawiają, że ręczniki można prać w niższej temperaturze. Jeżeli producent nie zaleca inaczej to spokojnie wystarczy 40 st.C. Do prania ręczników możesz sięgnąć po domowe sposoby. Zadbają one o materiał i sprawią, że ręczniki nie będą sztywnieć. Częste pranie może bowiem wpłynąć na to, że ręczniki staną się nieprzyjemne w dotyku. Wiele osób pierze ręczniki z dodatkiem sody oczyszczonej lub białego octu. To świetnie produkty, które działają bakteriobójczo i chronią materiały.
Do prania ręczników sprawdzi się nie tylko ocet oraz soda oczyszczona. Równie często polecana jest sól kuchenna. Wystarczy, że bezpośrednio do bębna pralki wsypiesz 1 czubatą łyżkę soli i nastawisz pranie ręczników, jak zawsze. Sól rewelacyjnie zmiękcza tkaniny i niweluje brzydkie zapachy, co jest szczególnie ważne w przypadku ręczników. Sól kuchenna doskonale wywabia plamy i sprawia, że materiał odzyskuje swój kolor.
Namaczanie ręczników w roztworze soli i octu
Sól kuchenna sprawi się także do namaczania ręczników. Do gorącej wody wsyp kilka łyżek soli i wlej pół szklanki octu. Przez około 2 godziny mocz ręczniki. Ten sposób uchroni je przed blaknięciem i sprawi, że ręczniku po praniu będą idealnie czyste i pachnące. Ocet zabezpieczy materiał przed środkami piorącymi, a sól zadziała jak naturalny odplamiacz.