Paprotka. Jak pielęgnować kwiat zimą?

i

Autor: Shutterstock

Kwiaty doniczkowe

Wystarczy kilka kropli, a zmarniała po zimie paprotka się podniesie. Liście odzyskają wigor i staną się soczyste. Podlewanie paproci

2025-02-24 12:55

Przywracanie wigoru zmarniałej paprotce. Domowe sposoby na odżywienie kwiatów doniczkowych zyskują na popularności. Coraz więcej osób sięga w pielęgnacji kwiatów po drożdże, fusy z kawy oraz skórki od bananów. W przypadku paproci sprawdzi się inny naturalny nawóz. Jedyne, czego potrzebujesz to mleko w proszku i woda. Podlewaj tym paprotkę, a szybko odzyska ona dobrą kondycję. Liście się zazielenią i staną się gęste. Odżywka do paproci.

Wymieszaj mleko w proszku z wodą i podlewaj paprotkę. Kwiat zacznie rosnąć jak szalony

Paprotka to wciąż jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów doniczkowych. Dla wielu osób symbol PRL-u, który nadal można spotkać w wielu polskich domach. Paproć jest prosta w pielęgnacji i zawsze wygląda przepięknie. Zdobi pomieszczenia niezależnie od pory roku. Aby paprotka była soczyście zielona i prawidłowo rosła warto sięgnąć po domową odżywkę. W przypadku paproci rewelacyjnie sprawdzi się odżywka z mleka w proszku. To bogate źródło wielu cennych dla roślin witamin oraz składników odżywczych. Mleko w proszku zawiera białko oraz cukry, które stanowią pożywkę dla mikroorganizmów glebowych. Mleko w proszku świetnie odżywi blade liście i poprawi ich kondycję. Dodatkowo wzmocni ono system korzeniowy i będzie stymulować roślinę do lepszego wzrostu. 

Jak stosować odżywkę z mleka w proszku do podlewania paproci?

Mleko w proszku wymieszaj tradycyjnie z wodą, a tak przygotowany roztwór rozcieńcz w 1 l wody. Szacuje się, że zawartość mleka w wodzie nie powinna przekraczać 100 ml mleka na 1 l wody. Taką mieszanką obficie podlewaj paprotki raz na dwa tygodnie. Zbyt duża zawartość mleka w wodzie może zadziałać niekorzystnie na rośliny. Tłuszcz z mleka może wpłynąć na cyrkulację wody i powietrza w ziemi. Odżywką z mleka w proszku możesz podlewać nie tylko paprotki. Rewelacyjnie sprawdzi się ona również na sansewierię, aloes oraz fikusa.  

Jak pielęgnować paproć jesienią i zimą?

Zadbaj o prawidłowy poziom nawilżenia. To absolutnie podstawa pielęgnacji paprotki. Lubi ona być zraszania, nie tylko jesienią i zimą. O tej porze roku jest to jednak szczególnie ważne. Przynajmniej raz w tygodniu wstaw doniczkę z paprocią do wanny lub do zlewu i obficie spryskaj ją wodą. Kolejnym, ważnym elementem pielęgnacji paproci jest podlewania. To nie jest roślina dla zapominalskich. Paprotka wymaga regularnego podlewania. Zimą należy to robić raz w tygodniu, a wiosną i latem nawet co dwa dni. Większość gatunków paproci lepiej rośnie w drenowaniej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH. 

Super Express Google News
Autor:
Quiz o kwiatach. Test, który sprawdzi, czy Twoja wiedza rozkwitła, czy jednak te rośliny to wciąż tajemniczy ogród
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kwiat, który jest symbolem miłości i ma czerwone płatki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki