Wystarczy, że przestawisz paproć do tego pomieszczenia, a przestanie marnieć
Paprotka to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kwiatów doniczkowych. W PRL-u miał ją w domu praktycznie każdy. Dzisiaj ponownie wraca do łask. Jest prosta w pielęgnacji i pięknie zdobi każde pomieszczenie. Paproć jest dość uniwersalnym gatunkiem i występuje praktycznie na całym świecie. Lubi wilgoć i to właśnie ona jest koniecznym warunkiem do jej pielęgnacji. Niestety w sezonie grzewczym w wieli mieszkaniach pojawia się suche powietrze. Ciepłe kaloryfery wpływają na poziom nawilżenia w powietrzu. Ma to wpływ nie tylko na rośliny ale także na domowników. Suche powietrze to podrażnienie śluzówki nosa i gardła oraz problemy z przesuszoną skórą. Paprotka w takim klimacie może zacząć usychać i marnieć. Jeżeli zauważysz pierwsze żółte liście to znak, że należy działać. W takim przypadku natychmiastowo należy przestawić paproć. W sezonie grzewczym nigdy nie trzymaj paprotki na parapecie nad grzejnikiem. To prosta droga to jej całkowitego obumarcia. Warto zastanowić się nad przeniesieniem paprotki do innego, bardziej wilgotnego pomieszczenia. Zimą wiele osób trzyma paprotkę w łazience. To właśnie najbardziej wilgotne pomieszczenie w całym domu.
Jak pielęgnować paproć jesienią i zimą?
Zadbaj o prawidłowy poziom nawilżenia. To absolutnie podstawa pielęgnacji paprotki. Lubi ona być zraszania, nie tylko jesienią i zimą. O tej porze roku jest to jednak szczególnie ważne. Przynajmniej raz w tygodniu wstaw doniczkę z paprocią do wanny lub do zlewu i obficie spryskaj ją wodą. Kolejnym, ważnym elementem pielęgnacji paproci jest podlewania. To nie jest roślina dla zapominalskich. Paprotka wymaga regularnego podlewania. Zimą należy to robić raz w tygodniu, a wiosną i latem nawet co dwa dni. Większość gatunków paproci lepiej rośnie w drenowaniej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH.
Domowa odżywka do paproci
Herbata to świetna odżywka do wielu roślin. Szczególnie pożądane są fusy. Sprawdzą się one w przypadku kwiatów, które lubią kwaśne podłoże. Fusy po herbacie świetnie utrzymują wodę w ziemi i poprawiają procesy wzrostu. Fusy po herbacie namocz przez kilka godzin w wodzie. Tak przygotowanym wywarem podlewaj paproć raz w tygodniu. Domowa odżywka z fusów od herbaty działa niemalże natychmiastowo. Pierwsze efekty zauważysz już po kilku aplikacjach. Kwiat będzie znacząco silniejszy, a liście staną się mocniejsze i bardziej zielone. Takiej paproci będzie pozazdrościła Ci nawet babcia